Letiště, bývalá továrna nebo tramvajový most. Studenti hledali místo pro Slovanskou epopej

Letiště, bývalá továrna nebo tramvajový most. Studenti hledali místo pro Slovanskou epopej
Epopej umístil do 110 metrů dlouhé říční lodi, která může putovat zároveň s uměleckým dílem po Evropě.
Loď obsahuje velký sál pro celý cyklus obrazů a nejnutnější zázemí pro návštěvníky a posádku.
Marko Čambor umístil pavilon pro Slovanskou epopej na parcelu, která se nachází nad vlakovým vjezdem do Vinohradského železničního tunelu. Pavilon záměrně umístil mimo turisticky exponované jádro Prahy, zároveň ale tak, aby byl dobře dopravně dostupný.
Pavilon Slovanské epopeje koncipoval jako jednoduchý prostor, který dává vyniknout celému souboru dvaceti obrazů a zároveň návštěvníkům zprostředkovává plný dojem z každého jednotlivého obrazu.
Foto: Miroslav Chmel/UMPRUM/Artsemestr zima 2018
Petra Jansová Petra Jansová
31. 1. 2018 7:29
Na pavilon pro Slovanskou epopej byla v minulosti už několikrát vypsána soutěž, ve které se hodnotila vhodná místa pro umístění stavby. Stejně tak byla v minulosti mnohokrát řešena i podoba objektu. Studenti z ateliéru Architektura I pražské UMPRUM se ale tentokrát dívali na téma z jiného pohledu a snažili se odpovědět na to, jak je cyklus velkoformátových obrazů od Alfonse Muchy vnímán dnes, jaký význam má pro Prahu a kde má být pavilon nebo expozice umístěna.

Podle plánů, o nichž rozhodli pražští radní loni v září, by galerie pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy měla stát na Těšnově. Právě toto místo není podle vedoucího ateliéru architektury pražské UMPRUM Jana Šépky vhodně zvoleno, protože posiluje roli magistrály.

"Tak důležité místo si nejprve zasluhuje nějakou celkovou urbanistickou koncepci, která zatím není na stole. Pak teprve můžeme přemýšlet o tom, co sem umístíme," říká Ján Šépka.

Studenti dostali volnou ruku. "Ve výběru místa jsme je nechtěli nijak limitovat. Mohli navrhnout novou budovu nebo epopej umístit i do objektu stávajícího," přibližuje Šépka. Jediným omezením samozřejmě bylo, že musí najít vhodné místo v Praze.

Nelze podle něj vypíchnout jeden nápad, ale vnímat spíše to, jakým způsobem přemýšlí studenti o možné koncepci města. Někdo umístil epopej do bývalé tovární haly na Kolbenově ulici, další do diskutované proluky u hotelu Intercontinental, na letiště, do lodi a jedna ze studentek světově unikátní sbírku umístila do nově postaveného tramvajového mostu mezi Holešovicemi a Karlínem.

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město postavilo na své náklady vhodnou budovu pro jejich expozici. Ta ovšem zatím neexistuje.

Praha jedná o výstavbě budovy pro epopej řadu let. V minulosti se objevil například návrh na její umístění na Výstaviště. Podle dalšího záměru měla být na Žižkově. Žádný plán nebyl realizován.

Klauzurní projekty ateliéru architektury pražské UMPRUM budou od pátku 2. února vidění ve Winternitzově vile v Praze na Smíchově.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kritická kniha o Trumpovi od jeho neteře může vyjít, soud zrušil zákaz distribuce

Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal nakladatelství šířit kriticky laděnou knihu o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Vydání knihy z pera prezidentovy neteře Mary Trumpové se u soudu snažil zablokovat Trumpův bratr Robert, podle kterého Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti.

Na základě rozhodnutí odvolacího soudu bude moci nakladatelství Simon & Schuster tisknout a distribuovat knihu Mary Trumpové, která nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Na pultech knihkupců by se měla 240stránková kniha podle původního plánu objevit 28. července.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy