Komunisté kapli u Sušice strhli, muž ji z vlastních peněz zachránil a nechal vysvětit

Podívejte se, jak vypadá zachráněná kaple.
Kapli postavenou v roce 1709 podle pamětníků strhli v 70. letech minulého století.
Její základy Jakub Vinčálek našel náhodou v haldě kamení. V archivu dohledal archivní snímky a rozhodl se ji znovu obnovit.
Stavba začala v roce 2012 a s menšími přestávkami trvala pět let.
V neděli 17. září 2017 kapli Panny Marie Bolestné vysvětil českobudějovický biskup Pavel Posád.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
7. 12. 2018 7:31
Ještě před pěti lety byla dominantou malé osady Vatětice na Klatovsku střecha místního kravína. Dnes díky Jakubovi Vinčálkovi opět ční nad zalesněnými kopci věž kaple Panny Marie Bolestné. Záchranu kapličky, kterou v 70. letech minulého století zbourali komunisté, představila putovní výstava Má vlast cestami proměn.

"Vlastně jsem zabloudil. Jel jsem se podívat na nedaleký zámeček v Palvínově, který byl na prodej, přejel jsem ho a dojel do Vatětic. Když jsem vystoupil z auta, bylo mi jasné, že právě tady bych jednou chtěl zůstat natrvalo," vypráví Jakub Vinčálek.

Do malé osady se zamiloval na první pohled a po návratu domů začal shánět volné pozemky, které by mohl koupit. V tu dobu byl volný pouze jeden, právě na něm kdysi stávala kaple, ty ostatní s ruinami bývalého statku začal vykupovat potom.

"Základy jsme objevili úplnou náhodou. Byly ukryté v haldě kamení. Když jsme v archivu dohledali fotky původní kapličky, měli jsme jasno. Jako první přijde na řadu její obnova," přibližuje Vinčálek.

Později se stal i majitelem bývalého panského sídla, k němuž kaple původně náležela. Polorozpadlý pivovar musel nechat kvůli havarijnímu stavu strhnout, teď pracuje na záchraně stodoly.

Kameny ze zbouraných objektů posloužily při stavbě nové kaple. Výstavbu financoval Vinčálek z rodinných peněz. "Jsem člověk líný a chtěl jsem něco bezúdržbového, co bych nemusel každý rok natírat," směje se.

Původní kostelík byl totiž omítnutý. Nová kaplička má také na rozdíl od té původní mohutnější věž, zvon a kruchtu (vyvýšená část v zadní části lodi - pozn. red.). "Věž jsme museli udělat masivnější kvůli zvonu, v původní nikdy nebyl," vysvětluje Vinčálek.

Práce na obnově kaple začaly v roce 2012 a s drobnými přestávkami trvaly pět let. Loni v září ji Vinčálek nechal vysvětit.

"Jsem Pražák a místní by mě mohli vnímat jako náplavu. Nikdo z nich mi ale za celou dobu nedal najevo, že bych sem nepatřil. Právě naopak. Jsou velmi vděční za to, že se tu něco děje," chválí si soužití. Do Vatětic se chce přestěhovat natrvalo.

Obnova kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. 

Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy