Komunisté kapli u Sušice strhli, muž ji z vlastních peněz zachránil a nechal vysvětit

Podívejte se, jak vypadá zachráněná kaple.
Kapli postavenou v roce 1709 podle pamětníků strhli v 70. letech minulého století.
Její základy Jakub Vinčálek našel náhodou v haldě kamení. V archivu dohledal archivní snímky a rozhodl se ji znovu obnovit.
Stavba začala v roce 2012 a s menšími přestávkami trvala pět let.
V neděli 17. září 2017 kapli Panny Marie Bolestné vysvětil českobudějovický biskup Pavel Posád.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
7. 12. 2018 7:31
Ještě před pěti lety byla dominantou malé osady Vatětice na Klatovsku střecha místního kravína. Dnes díky Jakubovi Vinčálkovi opět ční nad zalesněnými kopci věž kaple Panny Marie Bolestné. Záchranu kapličky, kterou v 70. letech minulého století zbourali komunisté, představila putovní výstava Má vlast cestami proměn.

"Vlastně jsem zabloudil. Jel jsem se podívat na nedaleký zámeček v Palvínově, který byl na prodej, přejel jsem ho a dojel do Vatětic. Když jsem vystoupil z auta, bylo mi jasné, že právě tady bych jednou chtěl zůstat natrvalo," vypráví Jakub Vinčálek.

Do malé osady se zamiloval na první pohled a po návratu domů začal shánět volné pozemky, které by mohl koupit. V tu dobu byl volný pouze jeden, právě na něm kdysi stávala kaple, ty ostatní s ruinami bývalého statku začal vykupovat potom.

"Základy jsme objevili úplnou náhodou. Byly ukryté v haldě kamení. Když jsme v archivu dohledali fotky původní kapličky, měli jsme jasno. Jako první přijde na řadu její obnova," přibližuje Vinčálek.

Později se stal i majitelem bývalého panského sídla, k němuž kaple původně náležela. Polorozpadlý pivovar musel nechat kvůli havarijnímu stavu strhnout, teď pracuje na záchraně stodoly.

Kameny ze zbouraných objektů posloužily při stavbě nové kaple. Výstavbu financoval Vinčálek z rodinných peněz. "Jsem člověk líný a chtěl jsem něco bezúdržbového, co bych nemusel každý rok natírat," směje se.

Původní kostelík byl totiž omítnutý. Nová kaplička má také na rozdíl od té původní mohutnější věž, zvon a kruchtu (vyvýšená část v zadní části lodi - pozn. red.). "Věž jsme museli udělat masivnější kvůli zvonu, v původní nikdy nebyl," vysvětluje Vinčálek.

Práce na obnově kaple začaly v roce 2012 a s drobnými přestávkami trvaly pět let. Loni v září ji Vinčálek nechal vysvětit.

"Jsem Pražák a místní by mě mohli vnímat jako náplavu. Nikdo z nich mi ale za celou dobu nedal najevo, že bych sem nepatřil. Právě naopak. Jsou velmi vděční za to, že se tu něco děje," chválí si soužití. Do Vatětic se chce přestěhovat natrvalo.

Obnova kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. 

Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 27 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy