Komunisté kapli u Sušice strhli, muž ji z vlastních peněz zachránil a nechal vysvětit

Podívejte se, jak vypadá zachráněná kaple.
Kapli postavenou v roce 1709 podle pamětníků strhli v 70. letech minulého století.
Její základy Jakub Vinčálek našel náhodou v haldě kamení. V archivu dohledal archivní snímky a rozhodl se ji znovu obnovit.
Stavba začala v roce 2012 a s menšími přestávkami trvala pět let.
V neděli 17. září 2017 kapli Panny Marie Bolestné vysvětil českobudějovický biskup Pavel Posád.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
7. 12. 2018 7:31
Ještě před pěti lety byla dominantou malé osady Vatětice na Klatovsku střecha místního kravína. Dnes díky Jakubovi Vinčálkovi opět ční nad zalesněnými kopci věž kaple Panny Marie Bolestné. Záchranu kapličky, kterou v 70. letech minulého století zbourali komunisté, představila putovní výstava Má vlast cestami proměn.

"Vlastně jsem zabloudil. Jel jsem se podívat na nedaleký zámeček v Palvínově, který byl na prodej, přejel jsem ho a dojel do Vatětic. Když jsem vystoupil z auta, bylo mi jasné, že právě tady bych jednou chtěl zůstat natrvalo," vypráví Jakub Vinčálek.

Do malé osady se zamiloval na první pohled a po návratu domů začal shánět volné pozemky, které by mohl koupit. V tu dobu byl volný pouze jeden, právě na něm kdysi stávala kaple, ty ostatní s ruinami bývalého statku začal vykupovat potom.

"Základy jsme objevili úplnou náhodou. Byly ukryté v haldě kamení. Když jsme v archivu dohledali fotky původní kapličky, měli jsme jasno. Jako první přijde na řadu její obnova," přibližuje Vinčálek.

Později se stal i majitelem bývalého panského sídla, k němuž kaple původně náležela. Polorozpadlý pivovar musel nechat kvůli havarijnímu stavu strhnout, teď pracuje na záchraně stodoly.

Kameny ze zbouraných objektů posloužily při stavbě nové kaple. Výstavbu financoval Vinčálek z rodinných peněz. "Jsem člověk líný a chtěl jsem něco bezúdržbového, co bych nemusel každý rok natírat," směje se.

Původní kostelík byl totiž omítnutý. Nová kaplička má také na rozdíl od té původní mohutnější věž, zvon a kruchtu (vyvýšená část v zadní části lodi - pozn. red.). "Věž jsme museli udělat masivnější kvůli zvonu, v původní nikdy nebyl," vysvětluje Vinčálek.

Práce na obnově kaple začaly v roce 2012 a s drobnými přestávkami trvaly pět let. Loni v září ji Vinčálek nechal vysvětit.

"Jsem Pražák a místní by mě mohli vnímat jako náplavu. Nikdo z nich mi ale za celou dobu nedal najevo, že bych sem nepatřil. Právě naopak. Jsou velmi vděční za to, že se tu něco děje," chválí si soužití. Do Vatětic se chce přestěhovat natrvalo.

Obnova kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. 

Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy