Má vlast cestami proměn: putovní výstava upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících budov

Má vlast cestami proměn: putovní výstava upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících budov
Projekt Archeoparku Pavlov připravovalo Regionální muzeum v Mikulově a Archeologický ústav AV ČR od roku 2008.
Hrad Svojanov v Pardubickém kraji byl založen někdy kolem roku 1224. Po požáru v roce 1569 chátral až do 19. století, kdy byly do prostor romantické zříceniny vestavěny empírové zámecké budovy.
Proměnu hradu realizovalo město Polička a jeho příspěvková organizace Hrad Svojanov. Obnoveny byly například nejvíce poškozené střechy nebo vstupní budovy hradu. Došlo i na vyčištění nevhodných úprav z minulých dob, kdy zámek fungoval pro podnikovou rekreaci.
Budova z roku 1900 v obci Vysoké Pole ve Zlínském kraji fungovala jako škola. Před třiceti lety se stala sídlem národního výboru a posléze obecního úřadu.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
21. 3. 2018 14:05
Příběhy opomíjených a chátrajících objektů a míst nemusí vždy končit tragickým koncem. Díky iniciativě desítek dobrovolníků, sdružení, ale i zástupců místní samosprávy se jim daří vracet původní podobu. Na tyto snahy upozorňuje už několik let putovní výstava Má vlast cestami proměn. Ta je každoročně zahájena na Vyšehradě v Praze, odtud pak míří do všech krajů v Česku. Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány, a to prostřednictvím veřejného hlasování na webu nebo pomocí hlasů odborné poroty architektů pod vedením Josefa Pleskota.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy