Kostelík připomínal ruinu, málem se zřítil. Nadšenci ho opravili za vlastní peníze

Jak probíhala rekonstrukce kaple svatého Václava v Mnichovském Týnci?
Na osudu kaple svatého Václava se nejzásadnějším způsobem podepsala 50. léta, během nichž začali ubývat věřící, kteří přestali pravidelně docházet na bohoslužby.
V katastrofálním stavu byl objekt už koncem 80. let. A postupné devastaci stavby nezabránila ani rekonstrukce provedená pod taktovkou obce zhruba před deseti lety. Kaple se obecním majetkem stala krátce po roce 1989.
Během té se vyměnila střecha, i tak ale do objektu nadále zatékalo. Rekonstrukce totiž, jak potvrzuje Vlasta Frázová ze Spolku Přátel Mnichovského Týnce, nebyla provedena kvalitně.
Devastaci objektu urychlil i nevhodně zvolený fasádní nátěr, který způsobuje vlhnutí zdiva.
Foto: Moje vlast cestami proměn/Spolek Přátel Mnichovského Týnce
Petra Jansová Petra Jansová
13. 11. 2018 11:27
Ještě před třemi roky připomínala pseudobarokní kaple ve vesnici Mnichovský Týnec v Českém středohoří chátrající ruinu. Díky práci a obětavosti lidí sdružených do Spolku Přátel Mnichovského Týnce se ale podařilo odvrátit její definitivní zničení. Zdařilá rekonstrukce je jednou z proměn, které představila putovní výstava Má vlast cestami proměn. Prohlédněte si, jak dopadla revitalizace sakrální stavby se zajímavou historií.

Spolek Přátel Mnichovského Týnce vznikl před třemi lety. Šest lidí se tehdy dalo dohromady kvůli záchraně jedné z dominant obce. Kapli svatého Václava v centru obce totiž navzdory provedené rekonstrukci hrozil definitivní konec.

"Nechtěli jsme jít proti obci, jen jsme se zkrátka nemohli už nadále dívat na to, jak ten vzácný objekt nadále chátrá. Byla nekvalitně provedená rekonstrukce, kdy na místy shnilé dřevěné prvky byly položeny nové tašky a hrozilo, že se celý objekt může na někoho zřítit," popisuje členka Spolku Přátel Mnichovského Týnce Vlasta Frázová.

Kostelík vystavěný na konci 19. století se po roce 1989 stal majetkem obce, která ho v roce 2007 nechala zrekonstruovat. Ani nová střecha, ani nová fasáda ale dalšímu chátrání nezabránily. Právě naopak.

"Během předchozí rekonstrukce sice vyměnili střešní krytinu, ale nevyměnili místy zdevastované dřevěné prvky a podcenili také nosnost latí. Navíc půdní prostory zůstaly zanesené holubím trusem a nepořádkem," přibližuje Frázová.

Bohužel ani nový nátěr na fasádě objektu nepomohl a v podstatě vyvolal vlhnutí zdiva.

Dosavadní úpravy financovali členové spolku z vlastních peněz. Nová střecha je vyšla na 180 tisíc korun. Pro další změny, které mají kostelíku vrátit původní barokní vzhled, hledají sponzora.

Proměna kaple svatého Václava v Mnichovském Týnci je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. 

Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány, a to prostřednictvím veřejného hlasování na webu nebo pomocí hlasů odborné poroty architektů pod vedením Josefa Pleskota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy