reklama
 
 

Kostelík připomínal ruinu, málem se zřítil. Nadšenci ho opravili za vlastní peníze

13. 11. 2018 11:27
Ještě před třemi roky připomínala pseudobarokní kaple ve vesnici Mnichovský Týnec v Českém středohoří chátrající ruinu. Díky práci a obětavosti lidí sdružených do Spolku Přátel Mnichovského Týnce se ale podařilo odvrátit její definitivní zničení. Zdařilá rekonstrukce je jednou z proměn, které představila putovní výstava Má vlast cestami proměn. Prohlédněte si, jak dopadla revitalizace sakrální stavby se zajímavou historií.

Spolek Přátel Mnichovského Týnce vznikl před třemi lety. Šest lidí se tehdy dalo dohromady kvůli záchraně jedné z dominant obce. Kapli svatého Václava v centru obce totiž navzdory provedené rekonstrukci hrozil definitivní konec.

"Nechtěli jsme jít proti obci, jen jsme se zkrátka nemohli už nadále dívat na to, jak ten vzácný objekt nadále chátrá. Byla nekvalitně provedená rekonstrukce, kdy na místy shnilé dřevěné prvky byly položeny nové tašky a hrozilo, že se celý objekt může na někoho zřítit," popisuje členka Spolku Přátel Mnichovského Týnce Vlasta Frázová.

Kostelík vystavěný na konci 19. století se po roce 1989 stal majetkem obce, která ho v roce 2007 nechala zrekonstruovat. Ani nová střecha, ani nová fasáda ale dalšímu chátrání nezabránily. Právě naopak.

"Během předchozí rekonstrukce sice vyměnili střešní krytinu, ale nevyměnili místy zdevastované dřevěné prvky a podcenili také nosnost latí. Navíc půdní prostory zůstaly zanesené holubím trusem a nepořádkem," přibližuje Frázová.

Bohužel ani nový nátěr na fasádě objektu nepomohl a v podstatě vyvolal vlhnutí zdiva.

Dosavadní úpravy financovali členové spolku z vlastních peněz. Nová střecha je vyšla na 180 tisíc korun. Pro další změny, které mají kostelíku vrátit původní barokní vzhled, hledají sponzora.

Proměna kaple svatého Václava v Mnichovském Týnci je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. 

Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány, a to prostřednictvím veřejného hlasování na webu nebo pomocí hlasů odborné poroty architektů pod vedením Josefa Pleskota.

autor: Petra Jansová | 13. 11. 2018 11:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama