Utečte z hektických Vánoc do minulosti. Takhle slavili svátky naši předci

Utečte z hektických Vánoc do minulosti. Takhle slavili svátky naši předci
Podle křesťanské liturgie byla hlavní bar­vou adventu fialová. Vyjadřovala důstojnost a schopnost pokání. Tlumené byly také bar­vy adventních krojů, kromě punčoch neby­la žádná část kroje červená.
Pátého ledna, v předvečer Tří králů, se konala zvláštní obchůzka, kterou v oblasti Táborska můžete zažít i dnes. Podle vyprávění míst­ních se uctívá památka krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma, aby se poklonil Ježíškovi. Maska koně neboli "klibna" podle lidového výkladu označuje právě onoho vel­blouda. Tento starobylý masopustní obyčej se posléze vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybělo žertování, dobrá kořalka, ale ani vinšování k novému roku.
V zimě se zabezpečoval chod domácnosti. A také se předlo, a to velice často právě během dlouhých večerů před Vánocemi. Svícení a topení ne­bylo levné a každá práce jde lépe od ruky, když se při ní povídá. Proto se scházeli přadláci a přadle­ny na střídačku vždy v jedné chalupě. Každý si přinesl svůj kolovrat nebo vřetánko s přeslenem a uzel lnu na spředení. Všichni se sesedli kolem svícníku, ze kterého opadávaly žhavé uhlíky z louče do připraveného škopku s vodou. Jedli křížaly nebo kysané zelí a vyprá­věli, co se kde stalo i nestalo.
Oplatky se ještě v předkřesťanských dobách pekly jako obřadní pečivo a představovaly symbol zdraví a hojnosti. Později se začaly péct i během vánočních svátků. Podávaly se hned jako první chod štědrovečerní večeře a musely být pomazané medem pro zdraví. Při pečení se používaly velké kované kleště s kulatým za­končením. Na jejich vnitřních částech byly rozličné motivy, často spojené s křesťanskou tematikou. Těmto kleštím se říkalo oplatnice. Vyráběli je kováři a kovorytci, některé pochá­zejí i z 16. století. Příprava samotných oplatek bývala snadná, přesto vyžadovala zručnost. Těsto z mouky a vody se lilo na formu zahřá­tou tak akorát, aby se upeklo, ale nepřipálilo. Zobrazit 7 fotografií
Foto: Václav Šilha
Magazín Magazín
18. 12. 2024 5:45
Fotograf Václav Šilha se svým týmem tři roky putoval napříč českými regiony, aby zmapoval obyčeje a příběhy spojené s lidovou kulturou. Představuje je v knize Tradice v obrazech. Utečte z hektických návštěv a vánočních povinností do naší galerie, která díky nové publikaci ukazuje, jak Vánoce slavili naši předci.

"Myšlenka projektu Tradice v obrazech se zrodila na začátku pandemie covidu, když jsem dokumentoval původní obyvatelstvo Amazonie, ale pak musel zůstat dlouho v Česku," říká fotograf Václav Šilha. "Uvědomil jsem si, že i my máme své vlastní domorodce a jejich historické ošacení. Kroje a jejich význam jsou součástí naší identity a zaslouží si být zachycené a uchováné pro budoucí generace," dodává.

Fotografie z projektu zachycují nejen kroje, ale také atmosféru každodenního života i významných událostí ve 14 regionech Čech, od svateb přes masopusty až po pohřby. Podívejte se do galerie, jak naši předci prožívali vánoční svátky.

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy