Rostliny přestávají přijímat oxid uhličitý. Může za to klimatická změna, uvádí studie

ČTK ČTK
4. 3. 2025 5:50
Rostliny a půda přestávají přijímat oxid uhličitý ze vzduchu. Může za to klimatická změna, která způsobila, že tohoto bezbarvého plynu je ve vzduchu stále více, a v důsledku vyšších teplot trvá vegetační období delší dobu. Půda a rostliny tak začínají ztrácet schopnost oxid uhličitý absorbovat.
Foto: Profimedia.cz

O zjištění informoval server The Guardian, kde čerpali ze skotské studie. Měřením oxidu uhličitého ve vzduchu bylo zjištěno, že půda a rostliny dosáhly svého vrcholu v ukládání uhlíku v roce 2008. Od té doby klesá jejich absorpční schopnost. Na vině jsou i další faktory související s vyššími teplotami - požáry, sucha, povodně nebo šíření nových chorob rostlin. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se zhorší současná klimatická krize.

Za tímto zjištěním, publikovaném v odborném časopise Weather, stojí James Curran, bývalý šéf skotské vládní agentury na ochranu životního prostředí (SEPA), a jeho syn Sam. Ti uvádí, že absorpční schopnosti rostlin se každým rokem sníží o 0,25 procenta.

"Závěry mluví jasně. Potřebujeme, aby emise skleníkových plynů ročně klesaly o 0,3 procenta, jen aby zůstaly na stejné úrovni jako nyní. To je ale téměř nemožný úkol vzhledem k tomu, že emise naopak každý rok stoupnou o 1,2 procenta," řekl serveru The Guardian James Curran.

 

Právě se děje

Další zprávy