Léto v Krumlově: slavnosti a hvězdy vážné hudby

Ilona Víchová
30. 5. 2012 9:20
Český Krumlov bude mít nové otáčivé hlediště a chystá velké množství akcí! Víme víc!
Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov nabízí otáčivé hlediště, překrásný zámek a blízkost kouzelné přírody. Město v Jihočeském kraji se nachází 22 kilometrů od Českých Budějovic pod Blanským lesem. Při procházce narazíte na řeku Vltavu, která jím protéká. Významné turistické centrum Jižních Čech je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Malebné město je spojené s vládou pánů z Rožmberka a pokud v Českém Krumlově seženete levné ubytování, můžete se vydat po stopách slavného rodu. Při procházce na vás vykouknou křivolaké uličky, tajemná zákoutí a jedinečný komplex měšťanských domů. Celé scenérii vévodí zámek, který stojí hned nad Vltavou uprostřed centra. Město s unikátní historií láká hlavně na svůj bohatý kulturní program.

Slavnosti pětilisté růže 2012

Historickou atmosféru si můžete vychutnat už 22. - 24. června, kdy se město Český Krumlov oblékne do starodávného šatu. Slavnosti pětilisté růže 2012 jsou letos již 26. ročníkem. Pro diváky je připravený historický průvod. Sledovat můžou živé šachy a jedinečné koncerty. Celá akce vrcholí procházkou městem a vystoupením umělců různých žánrů.

Českokrumlovská radnice (ilustrační foto).
Českokrumlovská radnice (ilustrační foto). | Foto: Portál města Český Krumlov

Na závěr nebude chybět ani ohňostroj a po celý den je k dispozici historický trh s pestrým programem. Letos jsou hlavním tématem slavností poslední Rožmberkové v kontextu s renesanční Evropou. Zjistíte, jak žil a jaké měl etické hodnoty a filozofické postoje renesanční člověk. Velkým tématem bude Vilém z Rožmberka versus Petr Vok.

V pátek čeká na děti v pivovaru Eggengerg bohatý program v podobě historických her, kde si vyzkouší svůj um a fyzickou kondici. Pohoštění a zábavu najdete v lidové historické veselici U Petrova Voka na náměstí Svornosti. Pátek bude završený ohňovým průvodem ve 22:00 hodin a vystoupením kapely Papouškovo sirotci.

V sobotu v 15:00 hodin městem projde kostýmovaný průvod, který se v 16:00 hodin shromáždí v pivovarské zahradě, kde následuje program Živé šachy. Večer zahrají kapely Javory, Krless a Quanti Minoris.

Hvězdy vážné hudby

Od 20. července do 18. srpna čeká v Krumlově celá řada skvostných zážitků, protože město nabídne více než důstojnou kulisu tónům předních interpretů a skladatelů při Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. „Atraktivní prostory široké spektrum hudby různých žánrů od 15. až po 21. století v interpretaci významných tuzemských i světových umělců," uvedl mluvčí festivalu Jiří Vejvoda.

Hvězdou zahajovacího koncertu v Pivovarské zahradě bude sólista Metropolitní opery, barytonista Dmitri Hvorostovsky. „Od počátku své kariéry je ceněn pro svůj kultivovaný hlas, muzikalitu a přirozené legato, které mu vyneslo angažmá v předních operních domech i na festivalech po celém světě," vyzdvihuje Vejvoda.

O tom, že je Hvorostovsky hvězda první kategorie svědčí to, že se na vystoupení dopravuje soukromým tryskáčem. V Česku se charismatický pěvec již blýskl, mimo jiné ve speciálním představní opery Evžen Oněgin ve Státní opeře Praha před dvanácti lety. Letos představí výběr z rozsáhlého operního repertoáru.

Foto: Profimedia.cz

Na své si v Českém Krumlově přijdou i posluchači, kteří relaxují u populární hudby. „Událostí letošního ročníku se nepochybně stanou hity skupiny Queen v monumentální symfonické podobě," věří mluvčí akce. Britský skladatel a dirigent Tolga Kashif zkomponoval novoromanticou vokálně-symfonickou poctu legendární rockové kapele - The Queen Symphony.

Na konci festivalu - v pátek 24., sobotu 25. a neděli 26. srpna - se vrátí před otáčivé jeviště špičkový světový tenorista José Cura v hlavní roli Leoncavallových Komediantů

Od 29. června do 8. července máte možnost si v Krumlově poslechnout festival klasické hudby. Čeká vás Barokní noc na zámku Český Krumlov. Jedinečný večer oslavuje hudbu, tanec a operu. přenesete se na barokní ples s tanečními, baletními a divadelními scénami. 

Festival zavítá na různá místa Českého Krumlova. 1. července se v kostele sv. Víta bude konat varhanní koncert Drahomíry Matznerové a Jana Hasenöhrla. Celý festival završí vystoupení významného představitele české houslové interpretace, Pavel Eret.

Za památkami i otáčivým jevištěm

Při návštěvě Českého Krumlova nezapomeňte na tři důležitá místa, zámek, Latrán a Plešivec. Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhým největším zámeckým areálem v České republice. Renesanční zámek se skládá z Dolního Hradu s dominující věží a Horního hradu. Rezervujte si vstupenky předem, protože je o prohlídky velký zájem.

Český Krumlov
Český Krumlov | Foto: Simona Holecová

Latrán je čtvrť za řekou, severně od Vnitřního města. S centrem je část spojená dřevěným Lazebnickým mostem. K vidění jsou gotické domy, kostel sv. Joša a Městské hradby. Na závěr prohlídky si nenechte ujít Plešivec, historickou část předměstí, která je prohlášená za samostatnou městskou památkovou zónu.

Město Český Krumlov se může pyšnit světovým unikátem. Otáčivé hlediště najdete v zámecké zahradě. Letos si herci připravili nové představení Dekameron od Giovanni Boccaccia. Hru bude možné vidět od 7. - 26. června.

V příjemném prostředí a stínu zahrady jsou připravené tyto hry: Kocour v botách od Zdeňka Jecelína, Komedianti od Ruggiero Leoncavalla, Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva, Jak se vám líbí od Viliama Shakespeara a Sluha dvou pánu od Carla Goldoniho. Vstupenky je nutné si zarezervovat s předstihem.

Foto: Aktuálně.cz

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Plánujete cestování po České republice? 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy