Kdo chce prožít dobrý život, nesmí zapomenout na jeho pomíjivost, vědí v galerii Kodl

Kdo chce prožít dobrý život, nesmí zapomenout na jeho pomíjivost, vědí v galerii Kodl
Pět ze šesti plastik, které Plesl do expozice Letního výtvarného salonu Kodl Contemporary zařadil, vytvořil prostřednictvím technologie Vitrum Vivum vyvinuté sklářem Jiřím Šínem. Patří mezi ně i dílo nazvané Rest z křišťálového a červeného taveného skla.
Vrstvením skla Novák dosahuje kresby lidské tváře a zároveň odkazuje i na vrstevnatost a nejednoznačnost lidské osobnosti, která je tvořena nánosy zkušeností, společenského formování a výchovy. Ukázkovým příkladem může být dílo Očista.
Finský výtvarník Miika Nyyssönen v Galerii Kodl vystavuje mimo jiné tři olejomalby pocházející z jeho nedávné série Fachwerk Und. Zabývá se v ní vizuálním kódem hrázděného zdiva, které je typicky spojováno s německou kulturou.
Poslední z trojice finských umělců je Leena Nio, která na výstavě představuje svá díla ze série Comfort Place. Pracuje v ní s vizuální, až haptickou podmanivostí pleteniny, ze které tvoří různorodé motivy, odkazující k vrstevnatosti každodenní zkušenosti.
Foto: Tomáš Vocelka
Magazín Magazín - za podpory: Logo Galerie KODL contemporary
29. 6. 2023 9:57
Skleněná lebka modelovaná z přírodních krystalů, která připomíná konečnost života. Nástěnná lampa se smajlíkem, potištěná středověkou ražbou, která satiricky komentuje lidské ego. I tato díla uvidí návštěvníci výstavy v pražské Galerii Kodl, která trvá od 19. června do 31. července. Letní výtvarný salon už pošesté představuje současné umění. Kromě českých výtvarníků se letos soustředí i na finské.

Na Letním výtvarném salonu Kodl Contemporary jsou letos k vidění díla sochařů Ronyho Plesla a Lukáše Nováka, kteří posouvají hranice skleněné plastiky, i malířky Iry Svobodové, do jejíž tvorby se propisuje zájem o modernistickou architekturu.

Kromě trojice českých umělců v prostorách galerie na pražské Národní třídě letos vystavují také tři výtvarníci z Finska - konkrétně Miika Nyyssönen, Vesa-Pekka Rannikko a Leena Nio. Spolupráce se skandinávskou zemí není náhodná. Začátkem září se totiž expozice přesune do Helsinek, kde bude v prostorách místní Embassy Gallery přístupná zahraničnímu publiku.

"Když jsem Kodl Contemporary společně s bratrem zakládal, zdálo se nám české umění v porovnání se světem zcela nespravedlivě opomíjené a podceňované. Věřím, že právě pořádáním mezinárodních výstavních přehlídek ve spolupráci se zahraničím se nám podaří tuto nerovnováhu změnit," říká spoluzakladatel Kodl Contemporary a hlavní garant výstavy Letní výtvarný salon Jakub Kodl.

 

Právě se děje

Další zprávy