Lékařky si stěžují, že je pacienti sexuálně obtěžují. Je to součást práce, slýchají

Magazín Magazín
21. 2. 2019 17:00
Mladá kanadská lékařka z Ontaria si nedávno na sociální síti Reddit postěžovala, že ji pacienti sexuálně obtěžují. "Nepřidávejte si mě na sociálních sítích, nepište mi zprávy, že se chcete seznámit... Jsem vaše doktorka," napsala. Její příspěvek zaznamenal velký ohlas.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Chci prostě chodit do práce a nechci řešit sexuální obtěžování," napsala ontarijská doktorka. Dodala, že svou práci miluje, ale nedokáže se přenést přes chování pacientů překračující všechny meze.

Britská televize BBC na příkladu dalších dvou mladých lékařek ukázala, že podobné chování ze strany pacientů je časté. 

Podle americké laborantky Jennifer, kterou britští novináři oslovili, je nevhodné chování se sexuálním podtextem ze strany pacientů běžné. Během své dvanáctileté praxe prý zažila řadu obtěžování od opilých či starších mužů. 

"Většinou se mi snaží dívat do výstřihu. Jeden opilý muž v poutech tohle udělal na pohotovosti před policistou," popsala a přidala další případy, kdy ji muži osahávali.

"Většina z nich tvrdila, že při zírání na můj hrudník nevěděli, co dělali," dodala s tím, že při osahávání častokrát také předstírali demenci.

To praktická lékařka Lesley z Alberty uvedla, že jí pro změnu jeden z mužů kdysi řekl, že "má fantastické nohy, a kdyby byl mladší, neví, jestli by se udržel". 

Jennifer i Lesley dodaly, že svou práci mají rády a pomáhání lidem je naplňuje, z podobného chování se jim však dělá zle. A efektivní řešení zatím neexistuje. Americké laborantce Jennifer jeden z manažerů nemocnice řekl, že jej to mrzí, ale nemůže s tím nic dělat. "Je to součástí práce," citovala jej laborantka. 

27letá fyzioterapeutka Monika, která pracuje v jedné z regionálních českých nemocnic, se s nevhodným chováním pacientů občas setkává. "Občas mi pokládají otázky typu 'jste vdaná, kolik máte dětí, já bych vás chtěl mít doma, vy jste pěkná, váš chlap se má asi dobře…', ale to je asi tím, že jsme s pacienty pravidelně, a tak si asi i víc dovolí," říká s tím, že ale vyložené sexuální obtěžování zatím během své praxe nezažila. 

Video: Sexuální násilí se tutlá, říká expertka v rozhovoru pro DVTV

Slovo ženy nemá větší váhu, než slovo muže, ale díky emancipaci má větší váhu než před dvaceti lety. Hnutí MeToo nebude mít dalekosáhlý účinek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy