Sochu oslavující konec války poničil vandal, k líbajícímu páru nasprejoval #MeToo

Magazín Magazín
20. 2. 2019 13:34
Den po úmrtí amerického námořníka z legendární fotky, na které líbá zdravotní sestru Gretu Friedmanovou, neznámý vandal poškodil sochu ve floridské Sarasotě. Na nohu ženy nasprejoval nápis #MeToo. Slavný snímek s názvem Polibek se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli tomu, že podle mnohých kritiků zobrazuje sexuální napadení. George Mendonsa totiž Friedmanovou políbil bez jejího souhlasu.
Slavná socha na Floridě. | Video: Reuters

Podle sarasotské policie byla škoda na soše s názvem Unconditional Surrender (v překladu Bezpodmínečná kapitulace, pozn. red.) vyčíslena na tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 23 tisíc korun, informoval britský zpravodajský web BBC

Někdejší příslušník amerického námořnictva oslavoval konec války 14. srpna 1945. Fotograf Alfred Eisenstaedt zachytil moment, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a vydali se slavit do ulic New Yorku. Snímek o dva týdny později otiskl americký časopis Life a stal se symbolem amerických oslav válečného vítězství.

Hnutí #MeToo ale před časem připomnělo zákulisí vzniku slavného snímku, ze kterého vyplynulo, že George Mendonsa políbil Gretu Friedmanovou bez jejího souhlasu. Sama zdravotní sestra to přiznala v rozhovoru v roce 2005. 

Friedmanová však tehdy dodala, že polibek byl zkrátka projevem radosti nad tím, že válka skončila. Její syn navíc v roce 2016 pro deník The New York Times zdůraznil, že jeho matka polibek nebrala jako negativní zážitek. 

Kdo přesně sochu posprejoval, zatím vyšetřovatelé nevědí. Pod fotku na twitterovém účtu místní policie lidé diskutovali o tom, že sexuální napadení je sice strašné, ale mladý námořník zdravotní sestře tehdy zcela jistě nechtěl ublížit. Někteří poznamenali, že poškození sochy je dehonestující i vzhledem k nedávné smrti George Mendonsy. 

Na Facebooku se zase někteří kritici nechali slyšet, že by socha měla být stržena. Zástupci města v úterý oznámili, že noha zdravotní sestry je již opět bělostná a bez graffiti. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy