Zombie Ježíšek pobouřil Američany. Není to umění, ale rouhání, volají věřící a stěžují si úřadům

jaz
Aktualizováno 12. 12. 2015 15:04
Betlém v americkém Ohiu vzbudil mezi místními rozpaky a pozdvižení. Dva místní umělci instalovali do kulisy chléva místo klasických postav zombie. Ježíšek s ďábelskýma očima a zuby děsí hlavně místní komunitu křesťanů, která volá po odstranění betlému. Podle ní kazí ducha Vánoc a uráží ústřední postavu křesťanství. Úřady se zatím staví na stranu věřících a vyhrožují vysokou pokutou, pokud umělecká instalace brzy nezmizí.
Foto: Zombie nativity scene / Facebook

Cincinnati – V adventním období se v Cincinnati v Ohiu objevil betlém, který místo pohádkového vyprávění o zrození Ježíše Krista nabízí pohled na rodinku zombie. Za vším stojí dvojice Jansen a Amanda Dixonovi, kteří se již podruhé pokouší navzdory úřadům i věřících zachovat instalaci po celou dobu Vánoc.

V loňském roce museli betlém se zombie Ježíškem, Marií, Josefem i Třemi králi odstranit, protože jim bylo doručeno vyrozumění, že nepožádali příslušné orgány o povolení. Letos se tak umělecká dvojice pojistila a o povolení v předstihu požádala. Úřady jim ale nevyhověly, přesto zombie betlém stojí a děsí místní obyvatele.

"Bůh se mračí nad touto scénou. Ježíš má svrchovanou moc nad smrtí i zlem, není to zombie," citoval Daily Star jednoho z místních obyvatel. Úřady se zastaly šokovaných křesťanů a pohrozily dvojici, že pokud okamžitě betlém neodstraní, bude jim za každý den počítána pokuta 500 dolarů (v přepočtu cca 12 tisíc korun).

Manželé Dixonovi se ale nehodlají jen tak vzdát a zahájili kampaň na Facebooku a žádají zhruba 123 tisíc korun, aby mohli instalaci zachovat a měli na pokuty úředníků. Zatím se jim podařilo vybrat přes 50 procent z požadované částky.

"Zemřel na Velký pátek a o tři dny později vstal z mrtvých. Pokud to není zombie, tak co to zatraceně je?" zastává se páru jistý vtipálek na Facebooku. Amanda a Jansen odmítají nařčení věřících, že instalace je rouhačská, betlém je jen jejich uměleckým vyjádřením.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy