Zombie Ježíšek pobouřil Američany. Není to umění, ale rouhání, volají věřící a stěžují si úřadům

jaz
Aktualizováno 12. 12. 2015 15:04
Betlém v americkém Ohiu vzbudil mezi místními rozpaky a pozdvižení. Dva místní umělci instalovali do kulisy chléva místo klasických postav zombie. Ježíšek s ďábelskýma očima a zuby děsí hlavně místní komunitu křesťanů, která volá po odstranění betlému. Podle ní kazí ducha Vánoc a uráží ústřední postavu křesťanství. Úřady se zatím staví na stranu věřících a vyhrožují vysokou pokutou, pokud umělecká instalace brzy nezmizí.
Foto: Zombie nativity scene / Facebook

Cincinnati – V adventním období se v Cincinnati v Ohiu objevil betlém, který místo pohádkového vyprávění o zrození Ježíše Krista nabízí pohled na rodinku zombie. Za vším stojí dvojice Jansen a Amanda Dixonovi, kteří se již podruhé pokouší navzdory úřadům i věřících zachovat instalaci po celou dobu Vánoc.

V loňském roce museli betlém se zombie Ježíškem, Marií, Josefem i Třemi králi odstranit, protože jim bylo doručeno vyrozumění, že nepožádali příslušné orgány o povolení. Letos se tak umělecká dvojice pojistila a o povolení v předstihu požádala. Úřady jim ale nevyhověly, přesto zombie betlém stojí a děsí místní obyvatele.

"Bůh se mračí nad touto scénou. Ježíš má svrchovanou moc nad smrtí i zlem, není to zombie," citoval Daily Star jednoho z místních obyvatel. Úřady se zastaly šokovaných křesťanů a pohrozily dvojici, že pokud okamžitě betlém neodstraní, bude jim za každý den počítána pokuta 500 dolarů (v přepočtu cca 12 tisíc korun).

Manželé Dixonovi se ale nehodlají jen tak vzdát a zahájili kampaň na Facebooku a žádají zhruba 123 tisíc korun, aby mohli instalaci zachovat a měli na pokuty úředníků. Zatím se jim podařilo vybrat přes 50 procent z požadované částky.

"Zemřel na Velký pátek a o tři dny později vstal z mrtvých. Pokud to není zombie, tak co to zatraceně je?" zastává se páru jistý vtipálek na Facebooku. Amanda a Jansen odmítají nařčení věřících, že instalace je rouhačská, betlém je jen jejich uměleckým vyjádřením.

 

Právě se děje

Další zprávy