Americký raper vybírá peníze, aby mohl potvrdit, že je Země placatá. Sám je o tom přesvědčen

Magazín Magazín
29. 9. 2017 7:18
Raper vystupující pod přezdívkou B.o.B. vybírá na americkém crowdfundingovém serveru milion dolarů na to, aby mohl potvrdit, že Země není kulatá, ale placatá. Podle některých zastánců této teorie dokonce NASA střeží hranu planety, aby lidé nepřepadli za okraj.
Letecký pohled na zem.
Letecký pohled na zem. | Foto: Shutterstock

Americký raper Bobby Ray Simmons Jr., známý pod přezdívkou B.o.B., se rozhodl na crowdfundingovém portálu GoFundMe vybrat peníze na vypuštění satelitu, který by definitivně dokázal, že Země je ve skutečnosti velký plochý disk, a ne koule.

Někteří zastánci teorie o placatosti Země dokonce tvrdí, že zaměstnanci NASA střeží hranu planety, aby lidé nepřepadli. Informaci o sbírce přinesla britská BBC.

Chci najít křivku

Simmons se snaží získat milion dolarů, v přepočtu necelých 22,2 milionu korun. Pod přezdívkou "Flat Earth Bob" se mu zatím podařilo z částky vybrat něco přes 2,5 tisíce dolarů.

V průvodním videu objasňuje, proč se do kampaně pustil: "Spouštím tenhle GoFundMe, protože bych rád poslal jeden, ne-li několik satelitů co nejdále do vesmíru nebo co nejdále na oběžnou dráhu, abych našel křivku."

Raper se domnívá, že nic takového satelit nenajde. Křivkou myslí zakřivení planety. Přívrženci konspirační teorie věří, že kdyby byla planeta skutečně kulatá, zakřivení by bylo mnohem viditelnější pouhým okem. Všechny důkazy a fotografie kulaté Země pořízené z vesmírných stanic považují za lživé podvrhy.

Přispěl jsem, protože rád podporuji hloupé věci

Není to poprvé, kdy americký raper veřejně promluvil o svých pochybách o kulatosti Země. Už vloni se zapletl na Twitteru do roztržky se známým astrofyzikem Neilem DeGrassem Tysonem. "Města v pozadí jsou vzdálena zhruba 16 mil. Kde je křivka? Vysvětlete to, prosím," napsal hudebník na Twitter a přidal fotku horizontu, kterou sám pořídil.

Tyson na to odpověďěl, že zde svou roli hraje extrémní výška budov na Manhattanu. Upozornil také na fakt, že většina budov v centru města je v reálu vyšší, než jak se jeví na fotce (část je totiž díky zakřivení Země skrytá za obzorem).

Ti, kteří rapera podporují, mu kromě peněz poslali i řadu vzkazů. Třeba: "Až  se ujistíte, dejte mi vědět," napsal donátor dvaceti dolarů. Nebo: "Snažil jsem se říci lidem, že křivka neexistuje, a proto Země není kulatá."

Jiní mu společně se symbolickým příspěvkem pěti dolarů vzkázali, že peníze dávají proto, aby se ukázalo, že nemá pravdu. Jeden z přispěvatelů dokonce napsal: "Dal jsem pět dolarů jenom proto, že rád podporuji absolutně hloupé a bláznivé věci. A hej, je to levná reklama!"

Video: Polární záře nad Mezinárodní vesmírnou stanicí

Astronauti na ISS natočili polární záři nad Zemí. | Video: NASA / JACK FISCHER
 

Právě se děje

před 26 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy