Píšete v SMS na konci zprávy tečku? Pak jste neupřímní, tvrdí vědci. Teď zkoumají význam vykřičníků

jaz
10. 12. 2015 9:54
Emoce a jiné informace, o které jsme v textových zprávách ochuzeni, nahrazuje interpunkce. Lidé si ji ale vykládají různými způsoby. Američtí vědci proto zkoumali SMS konverzace u vysokoškoláků a došli k závěru, že běžná tečka na konci věty, bez níž se v psané podobě neobejdeme, působí na příjemce zprávy spíše negativně. Naopak vykřičník je pisateli SMS zpráv vesměs přijímán kladně. Vědci se teď budou jeho vnímáním v elektronické konverzaci zabývat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Tečky na konci věty značí v SMS zprávách neupřímnost. Tak zní výsledky výzkumu vědců z univerzity Binghamton, kteří zkoumali mobilní komunikaci vysokoškoláků.

Zjistili, že i v elektronické podobě si lidé mohou posílat informace, které z běžné řeči vyčteme například z tónu hlasu nebo grimas v obličeji. Zásadní nejsou takzvaní smajlíci, ale obyčejná interpunkce. Informoval o tom server Mashable.

"Posílání textových zpráv je jedna z nejčasněji používaných metod komunikace přes výpočetní techniku. Rychlé tempo zprávy napodobuje komunikaci tváří v tvář, což vede k otázce, jak jsou v textových zprávách vyjádřeny nonverbální aspekty konverzace," stojí ve studii publikované v periodiku Computers in Human Behavior.

U SMS komunikace 126 vysokoškoláků bylo zjištěno, že zprávy končící tečkou jsou neupřímné a většina z testovaných studentů ani nevítá, když takovou zprávu obdrží.

"V textových zprávách chybí mnoho společenských narážek užívaných ve skutečné konverzaci z očí do očí. Když spolu lidé mluví, snadněji se emočně vyjádří pohledem, výrazem obličeje, tónem hlasu nebo pauzami," stojí ve studii. Lidé si našli způsob, kterým tyto emoce vyjadřují i v digitální komunikaci - ať už to jsou takzvané emotikony, úmyslné překlepy, nebo právě interpunkce.

V takovémto způsobu komunikace poslaná tečka dává vědět o odesilateli, že jedná bez citu. Paradoxně vykřičník, který by mohl působit o něco agresivněji než běžná tečka, je přijímán kladněji.

Výzkumem vykřičníku v SMS zprávách se teď zabývá stejný vědecký tým.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy