Láska se dá spočítat, odhalili vědci tajemství vztahů. Nejdůležitější je způsob komunikace

Magazín Magazín
8. 12. 2015 7:30
Základem zdravého vztahu je komunikace. Britská vědkyně ve své knize Matematika lásky dospěla k závěru, že častější řešení problémů vede ke šťastnějším vztahům. "V nejúspěšnějších vztazích mají oba partneři stejný prostor vzájemně si postěžovat a zároveň společně pracovat na nápravě problémů. Netrpí tak pocitem, že by jejich city byly potlačovány," tvrdí Hannah Freyová.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Budete ve vztahu šťastní? Matematici ve spolupráci s psychology vymysleli teorii, podle které se dá až s 90procentní přesností vypočítat budoucnost partnerského vztahu.

Dosazením několika proměnných do vztahové rovnice zjistí, zda vztah skončí fiaskem, nebo bude trvat věčně, informoval The Independent.

Podle autorky knihy Matematika lásky Hannah Fryové je jedním z důležitých ukazatelů trvalého a šťastného vztahu způsob komunikace. "Ve vztazích, kde jsou oba partneři šťastní, je špatné chování zapovězeno jako negativní. V rizikových vztazích je to právě naopak,“ vysvětlila matematička.

Ve své knize se odkazuje na starší studii amerického psychologa Johna Gottmana. Ten mnoho let pozoroval stovky párů a zaznamenával si jejich reakce, jako je výraz obličeje, srdeční frekvence, krevní tlak nebo použitá slova během společných rozhovorů.

Ve spolupráci s oxfordským matematikem Jamesem Murrayem dospěl posléze k tomu, že nejdůležitějším činitelem trvalosti vztahu je vliv, který na sebe lidé mají.

Další z proměnných ve vztahové rovnici jsou reakce partnera a náladovost, vysvětluje Freyová. "Pokud manžel řekne něco pozitivního, bude manželka pravděpodobně reagovat obdobně. V případě, že manžel zareaguje negativně, bude stejná i odpověď," dodala.

Nejúspěšnější jsou podle ní vztahy s vysokou mírou pozitivní interakce. Rizikoví partneři mají naopak tendenci komunikovat negativně a vzájemně v sobě vidět to nejhorší. Vztahy, v jejichž rámci řeší partneři pouze problémy, se na základě výpočtů ukázaly jako nekvalitní a krátkodobé.

"V nejúspěšnějších vztazích mají oba partneři stejný prostor si vzájemně postěžovat a společně pracovat na nápravě problémů. Netrpí tak pocitem, že by jejich city byly potlačovány," uzavírá Freyová.

Naším cílem je, aby dítěti byli po rozvodu zachováni oba rodiče, říká o tzv. Cochemské praxi Markéta Nováková. U soudu se podle ní nepere špinavé prádlo, zaznívá pouze věcná argumentace. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy