San Francisco - Pořídit si dnes fotku je nesmírně snadné, stačí jedno cvaknutí mobilem, který máme pořád u sebe. Jenže snímků máme plný iphone, ale když chceme na večírku ukázat, jak vypadá naše dítěte nebo náš přítel, musíme nechat kolovat náš telefonní přístroj. Nemáme jedinou papírovou fotku.
Ti technologicky méně zběhlí musejí stáhnout snímky z mobilu do počítače a buď je poslat do fotolabu, popřípadě si s diskem dojít do automatu. Ti technologicky náročnější připojí mobil k domácí tiskárně a můžou tisknout snímky. Jenže kolikrát se k takové činnosti dostanou?
Nástavec Prynt Case, jenž je kompatibilní s nejrůznějšími druhy smartphonů, umožňuje okamžitě po vyfocení mobilem a kdekoliv v terénu rovnou tisknout papírové fotky, navíc s ukrytým videem. Stačí telefon připevnit do této krabičky a je to.
Přístroj vynalezli dva mladí inženýři Clément Perrot a David Zhang v červnu 2014 v Paříži. Když zjistili, že zřejmě našli něco, co se stane hitem, obklopili se dvacetičlenným týmem a v San Franciscu celou novinku dovyvinuli.
"Každý chce v ruce fyzicky držet papírovou fotku. Teprve potom vaše vzpomínky opravdu ožijí," vysvětlují oba vynálezci základní filozofii přístroje na úvodním videu svého webu.
Jak kouzelná krabička funguje? Obsahuje malý zinkový fotopapír, tiskne se na něj pomocí tepla, nikoliv inkoustu.
První uživatelé říkají, že je to vzpomínka na starý dobrý Polaroid. Ovšem pokrok nezastavíte, takže oba vynálezci vymysleli způsob, jak do fotografie ukrýt až šestivteřinové video. Dle jejich slov stačí vlastníkovi tohoto přístroje podržet mobil nad snímkem a na obrazovce se video přehraje.
"Chtěli jsme vrátit zpět nostalgii dnů, kdy fotografie byly cenné a uschovávaly se jako poklad. Ale samozřejmě tak chceme činit způsobem, který odpovídá 21. století a digitálnímu světu," říká k tomu Clément Perrot, spoluvynálezce a šéf celého projektu.
Přístroj se po dlouhém testování dá již nyní objednat - za 150 dolarů, s nabíječkou a deseti zinkovými fotopapíry.