Praha – Mezinárodní tým vědců provedl experiment s přenosem lidských myšlenek. Podle všeho se jedná o vůbec první vědecký kontakt mezi mozky, který se kdy uskutečnil.
Pracovníci univerzit ve Španělsku a Francii, kteří využili nejnovější technologii neurorobotiků a jednoduchý elektroencefalograf (EEG, pozn. red.), otestovali dobrovolníky, z nichž část byla v Indii a část ve Štrasburku.
K EEG byl připojen dobrovolník v indickém Thiruvananthapuramu a měl za úkol posunout bílým kruhem na monitoru pouhou myšlenkou. Informace z jeho mozku se poté převedla do takzvaných Baconových šifer, kterým odpovídaly pozice bílého kruhu.
Šifry byly poté odeslány prostřednictvím internetu k dalším testovaným ve Štrasburku, kteří zprávu přijali v podobě magnetických impulzů v mozku. Ve výsledku pak viděli záblesky světla nebo mžitky před očima, které zase odpovídaly pozicím bílých kruhů, pohybujících se podle myšlenkových povelů dobrovolníka v Indii.
Tento způsob přenosu myšlenek je zatím ve fázi testování, přesto již panují obavy z možného zneužití a manipulace. Jak vědci předpovídají, může být jen otázkou času, kdy se vyplní scénáře předestřené ve sci-fi literatuře a filmech.