Narodila se díky experimentu. Ten má teď zachraňovat životy

pej
3. 9. 2014 10:40
Třináctiletá Alana Saarinen z Detroitu se narodila jako jedna ze 30 až 50 dětí na světě díky cytoplazmatickému přenosu. Zakázaná metoda má teď léčit mitochondriální poruchy.
Alana Saarinen
Alana Saarinen | Foto: Repro YouTube

Londýn – Třináctiletá Alana Saarinen je na první pohled úplně normální a zdravé dítě. Stejně jako její kamarádi má své koníčky, přátele a milující rodiče.

Jen jako jedna ze zhruba 30 až 50 dětí na světě může říct, že v sobě nese genetickou informaci hned tří lidí najednou. Přišla totiž na svět unikátní lékařskou metodou známou jako cytoplazmatický přenos.

Alana "vznikla" z genetického materiálu, který poskytli její rodiče Sharon a Paul Saarinen. Do oplozeného vajíčka byla navíc zanesena mitochondrie (mikroskopická součást buňky, která bývá často přirovnávána k buněčné elektrárně) ze třetí ženy.

Novátorská a experimentální metoda by mohla zachraňovat

Experimentální metoda se začala používat na konci 90. let a jejím průkopníkem je embryolog Jacques Cohen se svým týmem. Pod jeho vedením na klinice v New Jersey vzniklo 17 dětí. Všechny byly zpočátku zdravé. Jedno těhotenství předčasně skončilo a dvě z dětí se narodily s Turnerovým syndromem (genetická porucha).

Následné studie prováděné na myších dále ukázaly, že křížení genetického materiálu tří lidí najednou by mohlo způsobovat duševní poruchy, vyšší nemocnost a předpoklady k obezitě.

Právě kvůli možným zdravotním rizikům a také kvůli etickým otázkám byla metoda v roce 2002 v USA zakázána.

"Na metodu reagovali jak vědci, etikové, tak i široká veřejnost. Myslím, že většina z reakcí byla podpůrná, ale samozřejmě se našla i kritika. Myslím si, že je to normální. Pokaždé, když se zavádí v medicíně něco nového, lidé reagují,“ řekl doktor Jaques Cohen pro BBC News.

Sharon Bernardi se svým synem
Sharon Bernardi se svým synem | Foto: Repro YouTube

Bude zachraňovat životy?

V poslední době se vědci v USA a Velké Británii snaží kontroverzní metodu navzdory sporům ohledně její etičnosti a nebezpečnosti opět zlegalizovat. Neměla by být využívána pro léčbu neplodnosti, ale pro lidi s mitochondriálními poruchami.

Jedním ze zastánců zlegalizování této medicínské techniky je například profesor Doug Turnbull z univerzity v Newcastlu. Ten odhaduje, že každý z jednoho až pěti tisíců Britů trpí nějakou poruchou mitochondrií.

"Bez mrknutí oka bych tuhle metodu podstoupila. Doufám, že je to nová možnost a že bude schválena," řekla Sharon Bernardi ze severní Anglie, která kvůli mitochondriální poruše přišla o čtyři děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy