Narodila se díky experimentu. Ten má teď zachraňovat životy

pej
3. 9. 2014 10:40
Třináctiletá Alana Saarinen z Detroitu se narodila jako jedna ze 30 až 50 dětí na světě díky cytoplazmatickému přenosu. Zakázaná metoda má teď léčit mitochondriální poruchy.
Alana Saarinen
Alana Saarinen | Foto: Repro YouTube

Londýn – Třináctiletá Alana Saarinen je na první pohled úplně normální a zdravé dítě. Stejně jako její kamarádi má své koníčky, přátele a milující rodiče.

Jen jako jedna ze zhruba 30 až 50 dětí na světě může říct, že v sobě nese genetickou informaci hned tří lidí najednou. Přišla totiž na svět unikátní lékařskou metodou známou jako cytoplazmatický přenos.

Alana "vznikla" z genetického materiálu, který poskytli její rodiče Sharon a Paul Saarinen. Do oplozeného vajíčka byla navíc zanesena mitochondrie (mikroskopická součást buňky, která bývá často přirovnávána k buněčné elektrárně) ze třetí ženy.

Novátorská a experimentální metoda by mohla zachraňovat

Experimentální metoda se začala používat na konci 90. let a jejím průkopníkem je embryolog Jacques Cohen se svým týmem. Pod jeho vedením na klinice v New Jersey vzniklo 17 dětí. Všechny byly zpočátku zdravé. Jedno těhotenství předčasně skončilo a dvě z dětí se narodily s Turnerovým syndromem (genetická porucha).

Následné studie prováděné na myších dále ukázaly, že křížení genetického materiálu tří lidí najednou by mohlo způsobovat duševní poruchy, vyšší nemocnost a předpoklady k obezitě.

Právě kvůli možným zdravotním rizikům a také kvůli etickým otázkám byla metoda v roce 2002 v USA zakázána.

"Na metodu reagovali jak vědci, etikové, tak i široká veřejnost. Myslím, že většina z reakcí byla podpůrná, ale samozřejmě se našla i kritika. Myslím si, že je to normální. Pokaždé, když se zavádí v medicíně něco nového, lidé reagují,“ řekl doktor Jaques Cohen pro BBC News.

Sharon Bernardi se svým synem
Sharon Bernardi se svým synem | Foto: Repro YouTube

Bude zachraňovat životy?

V poslední době se vědci v USA a Velké Británii snaží kontroverzní metodu navzdory sporům ohledně její etičnosti a nebezpečnosti opět zlegalizovat. Neměla by být využívána pro léčbu neplodnosti, ale pro lidi s mitochondriálními poruchami.

Jedním ze zastánců zlegalizování této medicínské techniky je například profesor Doug Turnbull z univerzity v Newcastlu. Ten odhaduje, že každý z jednoho až pěti tisíců Britů trpí nějakou poruchou mitochondrií.

"Bez mrknutí oka bych tuhle metodu podstoupila. Doufám, že je to nová možnost a že bude schválena," řekla Sharon Bernardi ze severní Anglie, která kvůli mitochondriální poruše přišla o čtyři děti.

 

Právě se děje

Další zprávy