Nesahejte na sochy, štěstí vám přinesou i bez dotýkání, žádá lidi moskevské metro

ČTK ČTK
28. 11. 2020 21:00
Moskevský dopravní úřad žádá cestující, aby už nesahali na bronzové sochy z dob Sovětského svazu ve stanici metra Náměstí Revoluce. Miliony pasažérů se dotýkají určitých partií tamních skulptur, poněvadž věří, že jim to přinese štěstí. Letitý rituál se však na sochách podepsal.
Moskevský dopravní úřad cestující žádá, aby pomohli zachovat sochy a jejich nadpřirozené schopnosti i pro budoucí generace.
Moskevský dopravní úřad cestující žádá, aby pomohli zachovat sochy a jejich nadpřirozené schopnosti i pro budoucí generace. | Foto: ČTK

"Po mnoha letech plnění vašich snů teď skulptury samy potřebují pomoc - mnoho z nich je opotřebovaných a ztratilo svůj původní vzhled," uvedl na sociální platformě Telegram úřad, jenž má na starosti dopravu v ruské metropoli.

Tradice dotýkání se soch ve stanici metra, která se nachází blízko Rudého náměstí, sahá do sovětských dob. A to podle The Moscow Times až do roku 1938, kdy se s žádostí o štěstí u zkoušek obraceli na jednu ze soch studenti Moskevské státní technické univerzity Nikolaje Baumana.

Konkrétně věřili, že jim pomůže bronzový pes pohraničníka. Generace obyvatel Moskvy a turistů je začaly napodobovat a čenich údajného nositele štěstí je nyní výrazně světlejší než zbytek sousoší.

Aura nositelů štěstí však obklopuje i další skulptury vyhotovené ve stylu socialistického realismu. Zatímco jedna má pomáhat lásce a manželství, další prý přináší finanční úspěch a jiná má zařídit dobrý den.

Moskevský dopravní úřad však nyní cestující žádá, aby pomohli zachovat sochy a jejich nadpřirozené schopnosti i pro budoucí generace. Obracet se na ně se žádostmi o štěstí lze i bez dotýkání. "Slibujeme, že sochy budou vděčné a všechna vaše přání se splní," tvrdí úřad.

Mohlo by vás zajímat: Rammstein se líbali na koncertě v Rusku, porušili tak zákaz

Rammstein se líbali na koncertě v Rusku, ignorovali tak zákon proti gay propagandě | Video: Reuters/Veronika Kuzmina
 

Právě se děje

před 33 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy