Tak vypadá svět z vršku pyramidy. Němec vyšplhal nahoru a fotky vyvěsil na internet

ČTK ČTK
28. 1. 2016 17:46
Německý turista Andrej Ciesielski přes zákaz vyšplhal na jednu z pyramid v Gíze. Ze střežené památky nafotil několik snímků, které se objevily na internetu. Egyptská policie ho propustila, přestože v zemi za podobné přečiny hrozí až tři roky vězení.
Fotografie z vršku Velké pyramidy.
Fotografie z vršku Velké pyramidy. | Foto: Andrej Ciesielski

Káhira - Pohled z Velké pyramidy v Gíze zveřejnil na internetu německý turista Andrej Ciesielski.

Do Egypta přijel s cílem vyšplhat se na Chufuovu pyramidu, jíž se říká také Velká pyramida a která je stará 4500 let. "Prošel jsem celý komplex a čekal na vhodný okamžik, kdy budu moci začít s výstupem. Když jsem začal, stál za mnohou pouliční prodavač, ale nevšímal jsem si ho a pokračoval jsem ve výstupu. Když jsem byl v polovině, všimlo si mne pár lidí a sledovalo mne. A tak se o mně dověděla policie. Volali něco arabsky, ale já si jich nevšímal, stoupal jsem dál a poslouchal jsem hudbu," napsal Ciesielski na blogu.

Fotografie z vršku Velké pyramidy.
Fotografie z vršku Velké pyramidy. | Foto: Andrej Ciesielski

Cesta na vrchol, který je ve výšce 146 metrů, mu trvala osm minut, sestup zvládl za 20 minut.

Lézt na pyramidy je v Egyptě přísně zakázáno a provinilec za to může být uvržen až na tři roky do vězení. Ciesielski měl ale štěstí, policie ho jenom vyslechla a pak ho nechala jít. Osmnáctiletý Mnichovan si směl odnést i všechen fotografický materiál.

"V pozadí je vidět Gízu. Než jsem odjel, nebyl jsem si jist, jestli je to dobrý nápad, jet do Káhiry, ale jsem šťastný, že jsem jel. Společně proti teroru. U pyramid spáchali předchozí den teroristický útok a zabili několik lidí," napsal Němec.

Egypt bojuje o důvěru návštěvníků, které ztrácí kvůli špatné bezpečnostní situaci. Velkou ranou pro něj byl loňský útok na ruské letadlo. Spáchali jej radikálové z Islámského státu a zabili 224 lidí. Egypt se při tom loni začal vzpamatovávat z několikaletého propadu příjmů z cestovního ruchu. Před revolucí z roku 2011 toto odvětví přinášelo do státní pokladny přes 12 miliard dolarů (300 miliard korun), v roce 2014 jenom 7,2 miliardy dolarů, ale loni se zdálo, že se situace zlepší.

Mnohé země přestaly po atentátu na ruské letadlo do země své turisty posílat a Egypt je pod tlakem, aby zlepšil bezpečnostní opatření na svých letištích. Dnes v Káhiře zadrželi kvůli hrozbě pumovým útokem letadlo společnosti EgyptAir, které mělo odletět ve 12:55 SEČ do Istanbulu. Pasažéři byli evakuováni, ale při prohlídce se na palubě žádná nálož nenašla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy