Jak Egypťané stavěli pyramidy? Prastará záhada rozluštěna

Magazín Magazín
8. 5. 2014 8:00
Vědci přišli na způsob, jak staří Egypťané manipulovali s mohutnými kamennými kvádry bez moderní techniky.
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Nová studie nabízí odpověď na klíčovou otázku o starověkých egyptských pyramidách, píše online deník Huffington Post.

Vědci již dlouho vědí, že staří Egypťané tahali kameny na saních. Nyní však badatelé přišli na to, že aby se saně nenořily do písku, napouštěli písek vodou, aby tak vytvořili saním pevnější povrch.

Huffington Post oslovil spoluautora studie Daniela Bonna. Ten redakci sdělil, že inspirací pro výzkum byla kresba v hrobce, na níž je vyobrazena osoba, jež před saněmi lije na písek vodu. Ta slepuje zrnka písku k sobě podobně, jako když se staví písečné hrady.

Vědci si to názorně vyzkoušeli. Minisáňky zkoušeli tlačit po suchém a potom po mokrém písku. Druhý způsob byl mnohem jednodušší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy