Surfař ztratil na Havaji prkno, po dvou letech se našlo na filipínském ostrově

Magazín Magazín
21. 9. 2020 12:30
Když Doug Falter ztratil v roce 2018 při pokořování obřích vln na Havaji z dohledu své surfové prkno, nevěřil, že by jej ještě někdy spatřil. Dva roky nato se prostřednictvím sociálních sítí spojil s filipínským učitelem a začínajícím surfařem Giovannem Branzuelou, který jeho prkno koupil na ostrůvku Sarangani, na druhé straně Pacifiku.
Doug Falter, prkno
Doug Falter, prkno | Foto: Profimedia.cz

Doug Falter začátkem roku 2018 vyrazil sjíždět obří vlny v havajském zálivu Waimea Bay na severním výběžku ostrova O'ahu. Po jednom pádu mu však uplavalo jeho speciálně upravené surfové prkno na míru a Falter nevěřil, že jej ještě někdy uvidí. 

Dva roky poté se však prostřednictvím sociálních sítí spojil s Giovannem Branzuelou, 38letým učitelem na základní škole, který jeho prkno koupil osm tisíc kilometrů od Havaje. Falterovo prkno totiž půl roku od jeho ztráty našel rybář nedaleko jihofilipínského ostrůvku Sarangani, na druhé straně Tichého oceánu, píše britský deník The Guardian

Branzuela koupil surfové prkno v žalostném stavu od svého souseda za 40 dolarů, v přepočtu zhruba 907 korun, aby se naučil jezdit na vlnách. Prodejce mu řekl, že prkno našel rybář na moři v srpnu 2018 a myslel si, že vypadlo z některé projíždějící jachty. 

Učitel Giovanne Branzuela koupil surfové prkno od souseda za 40 dolarů, nakonec zjistil, že má mnohem větší cenu.
Učitel Giovanne Branzuela koupil surfové prkno od souseda za 40 dolarů, nakonec zjistil, že má mnohem větší cenu. | Foto: Profimedia.cz

I přesto, že měsíce na moři se na stavu surfové desky podepsaly, na povrchu bylo stále patrné jméno havajského výrobce Lyle Carlsona. Branzuela mu proto ze zvědavosti poslal fotku surfového prkna na Facebooku a k jeho překvapení zjistil, že původnímu majiteli prkno uplavalo.

Prkno za prkno a lekce surfování

Carlson totiž snímek zveřejnil na svém Instagramu a tak se informace dostala k původnímu majiteli Dougu Falterovi. A Branzuela a Falter si od té doby začali psát na Facebooku. "Nemohl jsem tomu uvěřit. Mým snem bylo naučit se surfovat a sjíždět ty obrovské vlny tady (na Filipínách). Jeho prkno můžu používat, řekl jsem mu, že se o něj budu dobře starat," dodal Branzuela. 

Falter plánuje, že se z Havaje přiletí do filipínský ostrov podívat a svoje oblíbené surfové prkno si vyzvedne, jakmile to bude možné. "Tolik pro mě znamená, protože jsem na něm tolik dokázal," citoval britský list Faltera, který se živí jako komerční fotograf a surfovat se naučil před 15 lety, když ještě žil na Floridě. 

"Bylo to moje první speciálně upravené prkno pro surfování ve velkých vlnách," uvedl s tím, že na něm odjel i soutěž Eddie Aikau v roce 2016, při které vlny dosahovaly i 20 metrů.

Falter by Branzuelovi rád přivezl na Sarangani prkno pro začátečníky a chce mu ukázat, jak sjíždět vlny v okolí ostrova. V mezičase mu posílá krátká instruktážní videa na YouTube a vybírá peníze na pomůcky do školy, kde Branzuela učí. "Myslím, že naučit jej surfovat bude krásné zakončení příběhu," dodal Američan. 

Video: Čech zdolal všechny evropské vrcholy za necelý rok

Mohl být v Guinnessově knize rekordů, ale zapsat rekord je tak byrokraticky náročné, že jsem raději vydal knihu. Nejnáročnější byl ten ve Švýcarsku. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy