Stokilový tučňák z Antarktidy byl vyšší než dnešní člověk

jaz
11. 8. 2014 8:34
Vědci z muzea La Plata v Argentině objevili na ostrově u Antarktidy fosilii obřího tučňáka. Údajně měřil přes dva metry.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Buenos Aires – Největší dosud dochovaná fosilie tučňáka Palaeeudyptes klekowskii, jak se oficiálně vyhynulý druh nazývá, nepřestává udivovat svou velikostí. Obří kostra zatím vědcům prozradila, že se jedná o ptáka, který žil ve vodách Antarktidy před 37 až 40 miliony lety.

Ze dvou křídelních kostí a nohy rovněž zjistili, že zvíře měřilo dva metry a vážilo 115 kilogramů. Bylo tedy o cca 30 centimetrů vyšší, než je průměrná výška člověka.

tučňáci dnes

Nejlepší snímky měsíce dubna
  • nelétaví ptáci žijící v mořích jižní polokoule
  • první tučňáci se objevili před 70 miliony lety
  • rovník nikdy nepřekročili a nejdále na sever se dostali do vod Galapág
  • dnešní tučňáci žijí v Antarktidě, jižní Americe, Jižní Africe, ve vodách Nového Zélandu a Austrálie

Tento tvor se také nedá porovnávat s největším žijícím tučňákem císařským. Ten měří zhruba 1,2 metru a váží necelých 50 kilogramů, přesto se řadí k největším ptákům svého druhu.

Argentinští paleontologové zkoumající předky moderních tučňáků také uvádějí, že výška tohoto prehistorického tvora měla své výhody. Údajně byli schopni vydržet pod vodou a lovit ryby daleko déle než dnešní tučňáci. Pod hladinou dokázali strávit až 40 minut.

V oblasti ostrova Seymour nedaleko Antarktidy, kde se našly pozůstatky dvoumetrového tučňáka, byly před miliony let naprosto jiné klimatické podmínky. Podle argentinských vědců činil rozdíl až plus deset stupňů Celsia, přesto v tomto teple dokázali tučňáci přežít.

V době, kdy žil Palaeeudyptes klekowskii, byla populace tučňáků na vrcholu. Podle informací z muzea La Plata žilo na zeměkouli na 14 druhů těchto ptáků.

Jak ale uvedl serveru New Scientist vědec Dan Ksepka z muzea v Greenwich v Connecticutu, odhad výšky dosud největšího tučňáka nemusí být tak úplně přesný. Tito vyhynulí tvorové měli totiž odlišné proporce od dnešních tučňáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy