Vědci pustili šimpanzům film a nestačili se divit. Zvířata byla rázem přátelštější

Magazín Magazín
19. 7. 2019 14:41
Kulturní aktivity vedou k lepším vztahům mezi šimpanzi, tvrdí nová studie amerických vědců, kteří primáty zkoumali při sledování krátkého filmu. "Ukázalo se, že potřeba něco sdílet s ostatními je evolučně mnohem starší, než jsme si mysleli," říkají výzkumníci.
"Poslouchání hudby a sledování filmů u jiných živočichů přirozeně nepozorujeme, protože to jsou specifické kulturní fenomény," říká autor studie.
"Poslouchání hudby a sledování filmů u jiných živočichů přirozeně nepozorujeme, protože to jsou specifické kulturní fenomény," říká autor studie. | Foto: Shutterstock

Lidem je už známé, že společné aktivity vedou k lepším vztahům v rodině, mezi přáteli i na pracovišti. Nedostatek času ale způsobuje, že člověk své zážitky sdílí prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook a Instagram, píše deník The Guardian.

Víc než slova přitom sbližuje vzájemná přítomnost, tvrdí vědci. Ti na zhruba 60 šimpanzích zkoumali, jestli společné "lidské aktivity" mohou vzbuzovat větší sympatie i mezi primáty .

"Poslouchání hudby a sledování filmů u jiných živočichů přirozeně nepozorujeme, protože to jsou specifické kulturní fenomény," říká Wouter Wolf, absolvent univerzity v Severní Karolíně a autor studie. 

Šimpanzům pustili film

Vědci rozdělili primáty do dvojic a následně jim pustili krátké video, přičemž sledovali jejich vzájemnou interakci, dotyky i osobní prostor. Některé šimpanze dali do páru i s lidmi.

Tým vědců zjistil, že zvířata v páru byla po filmu mnohem přátelštější, než když ho sledovala sama. Studie tak podle deníku The Guardian dokazuje, že "potřeba sdílet" má v evoluci hlubší kořeny, než se předpokládalo.  

"Zvířata spolu mohou sledovat vodopád, ale ne film. Dlouho jsme tak nevěděli, jestli jsou schopna projevovat empatii, mysleli jsme, že šimpanzi toto neumí," komentoval překvapivé závěry Wolf. 

Odborníci zkoumali zvířata, která žijí v zoo nebo v rezervacích, tudíž zůstává otázkou, jestli se podobné závěry vztahují i na volně žijící živočichy. 

Podívejte se také na video: Vědcům se podařilo natočit šimpanze, jak rozbíjí krunýř želvy o kmen stromu

Vědcům se podařilo natočit šimpanze, jak rozbíjí krunýř želvy o kmen stromu | Video: @Nadia Balduccio/Loango Chimpanzee Project
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy