Redakce novin na Aljašce je k mání za 0 korun. Majitel je ale musí sám psát i vydávat

Magazín Magazín
17. 12. 2019 14:08
Malé městečko na jihu Aljašky, které obklopuje z jedné strany příroda a z druhé moře, má jen tisíc obyvatel. Sídlí tu i redakce lokálních novin, která je od prosince na prodej. Nový vydavatel převezme chod místního plátku za nula korun. Musí se ale zavázat k tomu, že týdeník znovu rozjede.
Majitel novin na Aljašce chce dát redakci do rukou šikovného žurnalisty, který bude šéfem, editorem, redaktorem a vydavatelem v jedné osobě.
Majitel novin na Aljašce chce dát redakci do rukou šikovného žurnalisty, který bude šéfem, editorem, redaktorem a vydavatelem v jedné osobě. | Foto: Starosta Andrew Cremata/Facebook

Jako lokální tištěné médium čelí Skagway News dlouhodobé krizi. S nástupem internetových deníků a magazínů začaly tržby razantně klesat a s nimi i počty kopií novin. 

Osmašedesátiletý majitel Larry Persily, který periodikum Skagway News koupil zhruba před rokem od svého kamaráda, přesto věřil, že se mu médium podaří zachránit. Do týdeníku vložil spoustu peněz, nakoupil nové technologie a změnil styl zpravodajství. 

Po pár měsících mu ale redaktoři začali postupně odcházet. Krize nastala, když rezignoval i hlavní editor a Persily musel vymyslet, jak chod redakce zabezpečí.

Došel k názoru, že je zapotřebí redakci optimalizovat a navrhl si sám pro sebe změny: "Redaktor, editor, šéfredaktor, vydavatel a majitel musí být jedna a tatáž osoba, která je napojena na lokální komunitu," řekl pro britský deník The Guardian

Rok se s rokem sešel a Skagway News jsou znovu na prodej, oproti původnímu majiteli Persily nabízí celý byznys zcela zadarmo a k tomu i redakci a vybavení domu. Jedinou podmínkou je, aby se investorovi podařilo noviny znovu rozjet. 

"Myslím si, že nový šéf by měl umět tak trochu všechno a uvědomit si, že bude žít když ne izolovaný, tak velmi pracovní život v malém městě," vysvětluje Percily.

Práce novináře je podle Percilyho těžká právě kvůli velikosti městečka. "Znáte se tu s hodně lidmi, kteří se s vámi snaží manipulovat. Například vás prosí, ať článek netisknete teď, ale až později. Navíc tu lidé nejsou zvyklí mluvit na diktafon," dodává majitel.

Od roku 2004 klesl počet tištěných titulů po celém světě. Podle Guardianu přišlo o své denní periodikum víc než 1300 britských měst a regionů. Editor amerického deníku The New York Times nazval tento trend "největší mediální krizí všech dob".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy