Podle Polského rozhlasu Krakov je OFF Radio "první stanicí vytvořenou prakticky zcela umělou inteligencí" v Polsku. Působí v ní moderátoři Kuba, Emi a Alex. Mají to být mladí lidé, z nichž každý se specializuje na jednu oblast současného života, ve skutečnosti ale neexistují. Jsou výtvory AI, stejně jako texty na internetových stránkách stanice, píše na svém webu televize TVN24.
V úterý si lidé mohli poslechnout rozhovor týkající se současné literatury s básnířkou a nositelkou Nobelovy ceny za literaturu Wislawou Szymborskou, která zemřela před více než 12 lety. Portál gazeta.pl píše, že podle ohlasů na sociálních sítích interview mnohé šokovalo a posluchači jej označili za nemorální, odporné nebo trapné.
Experiment s nulovou poslechovostí
"Nová forma stanice OFF Radio Kraków je výzkumným mediálním experimentem, který se snaží odpovědět na otázky, jaké důsledky s sebou může nést rozvoj umělé inteligence pro kulturu, média, žurnalistiku a společnost," tvrdí Marcin Pulit, šéf Polského rozhlasu Krakov.
OFF Radio Kraków je stanice zaměřená na nezávislou kulturu. Dostupná je přes internet a prostřednictvím digitálního rozhlasového vysílání. Podle Pulita se její poslechovost "blížila nule". Polská veřejnoprávní média se potýkají s nedostatkem financí.
Mateusz Demski, filmový kritik a jeden z novinářů, kteří ještě nedávno měli svůj pořad na OFF Radiu Kraków, sepsal protestní petici, v níž žádá návrat k programu, jak ho posluchači léta znali. "Návrat k pořadům tvořeným s vášní a angažovaností a založených především na setkání. Člověka s člověkem," zdůraznil v textu. Podle TVN24 výzvu během několika hodin podepsalo skoro 6000 lidí.
Pulit se hájí, že smlouvy s více než desítkou externích spolupracovníků, kteří program připravovali, ukončil jako součást změn souvisejících s nízkou poslechovostí. Připravuje se podle něj nový formát vysílání, které bude určené pro posluchače ve věku od 18 do 26 let. Experiment s vysíláním vytvářeným umělou inteligencí má trvat nejdéle tři měsíce, pak se podle Pulita vrátí skuteční moderátoři. Ujistil, že i nyní obsah tvoří "živí" novináři, kteří k tomu ale používají nástroje AI.