Polák strávil osm let na psychiatrii kvůli krádeži kávy. Vysoudil rekordní odškodné

ČTK ČTK
27. 8. 2020 8:57
Rekordní odškodnění přiřkl polský soud muži, který musel strávit osm let na psychiatrii kvůli krádeži několika balíčků kávy. O verdiktu informoval zpravodajský server Onet. Krakovský soud podle portálu souhlasil s argumentací poškozeného a nařídil odškodnit jej dvěma miliony zlotých (asi 11,9 milionu Kč).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V současnosti dvaašedesátiletý muž, představený pouze jako "pan Stanislaw", byl z nucené léčby v psychiatrické léčebně ve městě Rybnik propuštěn v zimě před čtyřmi lety. Strávil tam osm let, protože v krakovském hypermarketu ukradl sedm balíčků kávy. Soud tehdy rozhodl, že zloděj trpí paranoidní schizofrenií a že je pravděpodobné, že podobný čin spáchá i v budoucnu, protože už měl na svědomí několik odsouzení za drobné krádeže. Soud proto nařídil nucenou léčbu na psychiatrii.

Muž skončil v léčebně v Rybniku, kde jej podrobili léčbě elektrickými šoky a dostával také léky, které - jak později uvedli soudní znalci - byly z lékařského hlediska neodůvodněné. Tamní lékařské posudky mu navíc nedávaly naději, že vůbec někdy léčebnu opustí. Celkem čtrnáctkrát padlo rozhodnutí, že se muž musí dál léčit a nesmí opustit léčebnu.

Na svobodu se dostal teprve poté, co se případu ujal krakovský advokát, který už dosáhl osvobození dvou jiných pacientů, rovněž roky zavřených v léčebně v Rybniku. O Stanislawově propuštění z léčebny nakonec rozhodl až nejvyšší soud, který kriticky zhodnotil verdikt krakovského soudu s tím, že nebyl důvod uplatnit vůči dotyčnému nejpřísnější opatření.

Muž kvůli odškodnění vyhrál tři soudní procesy. Původně dostal 200 tisíc zlotých (asi 1,2 milionu Kč), ale žádal až 11 milionů (asi 65 milionů Kč). Odvolací soud v Krakově mu nakonec přiřkl dva miliony, což i tak je v polských podmínkách rekordní výše. Tento verdikt je již pravomocný, dodal Onet.

Video: Vězení za krádež pěti housek? Je to neadekvátní, nejde o rabování, říká expert

Krádež pěti housek v nouzovém stavu se neměla k soudu vůbec dostat pro společenskou nezávažnost. Nejde o rabování, říká právník Jiří Jelínek | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy