Francouz byl znuděný z podřadné práce. Od své firmy za to vysoudil milionové odškodné

Magazín Magazín
10. 6. 2020 6:00
Francouzský manažer Frédéric Desnard se může stát hrdinou všech nespokojených zaměstnanců. Od bývalých šéfů se mu totiž podařilo vysoudit v přepočtu milion korun za to, že se v práci extrémně nudil. Parfumerie, pro kterou pracoval, mu totiž v důsledku ztráty důležitého klienta přidělovala jen nekvalifikované úkoly.
Frédéric Desnard.
Frédéric Desnard. | Foto: Profimedia.cz

Firma Interparfum přijala 48letého Pařížana Frédérica Desnarda v roce 2015 na pozici manažera. Brzy nato však přišla o klíčového klienta, a tak Desnardovi po dobu čtyř let dávala na starost jen práci, která neodpovídala jeho kvalifikaci. Francouz měl například za úkol nastavit šéfovi jeho tablet nebo k němu domů odvézt obchodní partnery.

Tato pracovní náplň ovšem Desnarda natolik neuspokojovala, že se ocitl psychicky na dně. "Byla to pomalá cesta do pekel. Cítil jsem se zničený a zahanbený," citoval Francouze britský deník Daily Mail.

Lékaři Desnardovi později potvrdili, že za zhoršení jeho duševního zdraví mohou extrémní pocity nudy, a předepsali mu půlroční volno kvůli pracovní neschopnosti.

Milion korun za psychické problémy

Interparfum mezitím jeho pracovní pozici vyhodnotil jako zbytečnou, a tak se Desnard do firmy už nevrátil. Zažaloval ji však o astronomickou sumu přesahující 16 milionů korun za způsobení psychických problémů.

Tribunál pařížského soudu zaměřeného na podmínky zaměstnanců mu sice celou požadovanou finanční náhradu nepřiznal, ale i tak se muž může radovat.

Porota rozhodla, že Interparfum svému bývalému zaměstnanci vyplatí v přepočtu milion korun. Rozsudek odůvodnila tím, že mezi Desnardovým zdravotním stavem a pracovními podmínkami byla jasná souvislost a že si prošel "unuděním". To je podle ní opakem vyhoření, při němž člověk utrpí nervové selhání v důsledku toho, že je zavalený příliš velkým množstvím úkolů. V případě unudění má naopak práce zoufalý nedostatek.

Parfumerie se hájila tím, že Desnard nedal svému zaměstnavateli dostatečně najevo, čím si prochází.

Někteří odborníci tvrdí, že unuděním může trpět až třetina francouzských zaměstnanců. Podle Jeana-Clauda Delgènese, jehož společnost Technologie se zaměřuje na rizikové faktory v zaměstnání, mívají lidé v případě unudění strach z práce odejít, a ocitají se tak v bludném kruhu.

Vyhořelý učitel jede na autopilota, dva měsíce prázdnin nepomůžou:

Učitelství nejde dělat bez toho, abyste se dostávali do složitých situací, říká psycholožka Irena Smetáčková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy