Francouz byl znuděný z podřadné práce. Od své firmy za to vysoudil milionové odškodné

Magazín Magazín
10. 6. 2020 6:00
Francouzský manažer Frédéric Desnard se může stát hrdinou všech nespokojených zaměstnanců. Od bývalých šéfů se mu totiž podařilo vysoudit v přepočtu milion korun za to, že se v práci extrémně nudil. Parfumerie, pro kterou pracoval, mu totiž v důsledku ztráty důležitého klienta přidělovala jen nekvalifikované úkoly.
Frédéric Desnard.
Frédéric Desnard. | Foto: Profimedia.cz

Firma Interparfum přijala 48letého Pařížana Frédérica Desnarda v roce 2015 na pozici manažera. Brzy nato však přišla o klíčového klienta, a tak Desnardovi po dobu čtyř let dávala na starost jen práci, která neodpovídala jeho kvalifikaci. Francouz měl například za úkol nastavit šéfovi jeho tablet nebo k němu domů odvézt obchodní partnery.

Tato pracovní náplň ovšem Desnarda natolik neuspokojovala, že se ocitl psychicky na dně. "Byla to pomalá cesta do pekel. Cítil jsem se zničený a zahanbený," citoval Francouze britský deník Daily Mail.

Lékaři Desnardovi později potvrdili, že za zhoršení jeho duševního zdraví mohou extrémní pocity nudy, a předepsali mu půlroční volno kvůli pracovní neschopnosti.

Milion korun za psychické problémy

Interparfum mezitím jeho pracovní pozici vyhodnotil jako zbytečnou, a tak se Desnard do firmy už nevrátil. Zažaloval ji však o astronomickou sumu přesahující 16 milionů korun za způsobení psychických problémů.

Tribunál pařížského soudu zaměřeného na podmínky zaměstnanců mu sice celou požadovanou finanční náhradu nepřiznal, ale i tak se muž může radovat.

Porota rozhodla, že Interparfum svému bývalému zaměstnanci vyplatí v přepočtu milion korun. Rozsudek odůvodnila tím, že mezi Desnardovým zdravotním stavem a pracovními podmínkami byla jasná souvislost a že si prošel "unuděním". To je podle ní opakem vyhoření, při němž člověk utrpí nervové selhání v důsledku toho, že je zavalený příliš velkým množstvím úkolů. V případě unudění má naopak práce zoufalý nedostatek.

Parfumerie se hájila tím, že Desnard nedal svému zaměstnavateli dostatečně najevo, čím si prochází.

Někteří odborníci tvrdí, že unuděním může trpět až třetina francouzských zaměstnanců. Podle Jeana-Clauda Delgènese, jehož společnost Technologie se zaměřuje na rizikové faktory v zaměstnání, mívají lidé v případě unudění strach z práce odejít, a ocitají se tak v bludném kruhu.

Vyhořelý učitel jede na autopilota, dva měsíce prázdnin nepomůžou:

Učitelství nejde dělat bez toho, abyste se dostávali do složitých situací, říká psycholožka Irena Smetáčková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 32 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy