Jeptišky pěstují ilegálně marihuanu v garáži. Zodpovídáme se vyšší autoritě, tvrdí

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
24. 2. 2016 9:00
Dvě jeptišky provozují v Kalifornii výnosný byznys s marihuanou, chtějí pomoct nemocným a trpícím. Naráží ale na legislativu, která je staví do ilegality. Rozhodnutím místních úředníků se přes noc staly zločinci a dealery drog. Ženy si své nezákonné chování uvědomují, nehodlají ale s produkcí marihuany přestat. "Je to proti vůli lidu, což je nepřirozené a nemorální," reagují na zákaz pěstování.
Foto: YouTube

V třípokojovém domě na okraji kalifornského městečka Merced žijí dvě jeptišky, které si říkají sestry z opatství Valley. Na první pohled běžné ženy v tradičních hábitech kanovnic schovávají v garáži tajemství v podobě menší marihuanové laboratoře.

Léčivé mastě i tinktury prodávají nemocným nebo trpícím lidem po internetu, ovšem zcela nelegálně. Informoval o tom server The Guardian.

Sestra Kate a sestra Darcy nevypadají na první pohled jako někdo, kdo je zapojený do drogového byznysu a vydělává 400 tisíc dolarů ročně (v přepočtu cca 10 milionů korun). Obě jeptišky ale složily slib čistoty a chudoby, proto nosí tradiční dlouhé sukně a bílé košile s límečkem.

Ženy jsou přesvědčeny o léčivých účincích složek CBD a kanabinoidů, které obsahuje konopí, na svém pozemku proto pěstují rostlinky marihuany a následně je zpracovávají do mastí a tinktur, které prodávají online. Jejich podnikání je ovšem protiprávní, pěstovat a prodávat marihuanu je v Kalifornii zakázáno. 

sestry Kate a Darcy vydělávají na prodeji marihuany | Video: YouTube

"Všechno, co děláme, je nezákonné. Rostliny, které jste právě viděli v mé garáži, jsou ilegální. I dělání mastí je nelegální," říká sestra Kate s tím, že se bojí, jak na jejich menší pěstírnu zareagují místní úřady. "Jsem nervózní. Nejsem si jistá, ale myslím, že z pohledu práva nakonec vyhrajeme. Ale nevím, jak dlouho to bude trvat."

V americkém státě Kalifornie je pěstování i následná distribuce marihuany stále nelegální. V minulém roce proběhlo referendum, ve kterém občané tento zákaz potvrdili. Povolený je jen prodej lékařské marihuany, a to na doporučení lékaře.

V zákoně se ale vyskytla menší chyba, která dala okresům možnost vlastního rozhodnutí o pěstování lékařské marihuany, uvádí The Guardian. Město Merced, kde obě ženy žijí, ale tuto variantu obchodování s konopím zakázalo, aby mělo větší kontrolu nad drogovým byznysem.

I přes zákaz úřadů v pěstování pokračují

Jeptišky i přes zákaz nepřestávají pracovat na svých produktech, o které je díky medializaci jejich problému mnohem větší zájem. Ženy denně vyřizují řadu e-mailů, když zrovna nemají hodiny čtení z bible nebo se nemodlí. Přestože mají obě katolickou výchovu, jejich řád není přičleněn k žádné oficiální církvi. Kate a Darcy se řídí hlavně principy náboženství New Age, ale také spoléhají na měsíční cykly při zahradničení.

Dnes 55letá Kate nežila vždy životem řeholnice. Deset let pobývala v Amsterdamu jako finanční poradkyně, odkud se po rozvodu odstěhovala. V roce 2008 se usadila v Central Valley a začala podnikat s lékařskou marihuanou, kde se později setkala i s 24letou sestrou Darcy.

Jeptišky hodlají pokračovat ve svém byznysu a protestovat proti zákonu, který je staví do ilegality. Nezodpovídají se tamním úřadům, ale mnohem vyšší autoritě, jak připomínají. "Nepřijímáme jejich zákaz. Je to proti vůli lidu, což je nepřirozené a nemorální," dodává sestra Kate.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy