Jeptišky pěstují ilegálně marihuanu v garáži. Zodpovídáme se vyšší autoritě, tvrdí

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
24. 2. 2016 9:00
Dvě jeptišky provozují v Kalifornii výnosný byznys s marihuanou, chtějí pomoct nemocným a trpícím. Naráží ale na legislativu, která je staví do ilegality. Rozhodnutím místních úředníků se přes noc staly zločinci a dealery drog. Ženy si své nezákonné chování uvědomují, nehodlají ale s produkcí marihuany přestat. "Je to proti vůli lidu, což je nepřirozené a nemorální," reagují na zákaz pěstování.
Foto: YouTube

V třípokojovém domě na okraji kalifornského městečka Merced žijí dvě jeptišky, které si říkají sestry z opatství Valley. Na první pohled běžné ženy v tradičních hábitech kanovnic schovávají v garáži tajemství v podobě menší marihuanové laboratoře.

Léčivé mastě i tinktury prodávají nemocným nebo trpícím lidem po internetu, ovšem zcela nelegálně. Informoval o tom server The Guardian.

Sestra Kate a sestra Darcy nevypadají na první pohled jako někdo, kdo je zapojený do drogového byznysu a vydělává 400 tisíc dolarů ročně (v přepočtu cca 10 milionů korun). Obě jeptišky ale složily slib čistoty a chudoby, proto nosí tradiční dlouhé sukně a bílé košile s límečkem.

Ženy jsou přesvědčeny o léčivých účincích složek CBD a kanabinoidů, které obsahuje konopí, na svém pozemku proto pěstují rostlinky marihuany a následně je zpracovávají do mastí a tinktur, které prodávají online. Jejich podnikání je ovšem protiprávní, pěstovat a prodávat marihuanu je v Kalifornii zakázáno. 

sestry Kate a Darcy vydělávají na prodeji marihuany | Video: YouTube

"Všechno, co děláme, je nezákonné. Rostliny, které jste právě viděli v mé garáži, jsou ilegální. I dělání mastí je nelegální," říká sestra Kate s tím, že se bojí, jak na jejich menší pěstírnu zareagují místní úřady. "Jsem nervózní. Nejsem si jistá, ale myslím, že z pohledu práva nakonec vyhrajeme. Ale nevím, jak dlouho to bude trvat."

V americkém státě Kalifornie je pěstování i následná distribuce marihuany stále nelegální. V minulém roce proběhlo referendum, ve kterém občané tento zákaz potvrdili. Povolený je jen prodej lékařské marihuany, a to na doporučení lékaře.

V zákoně se ale vyskytla menší chyba, která dala okresům možnost vlastního rozhodnutí o pěstování lékařské marihuany, uvádí The Guardian. Město Merced, kde obě ženy žijí, ale tuto variantu obchodování s konopím zakázalo, aby mělo větší kontrolu nad drogovým byznysem.

I přes zákaz úřadů v pěstování pokračují

Jeptišky i přes zákaz nepřestávají pracovat na svých produktech, o které je díky medializaci jejich problému mnohem větší zájem. Ženy denně vyřizují řadu e-mailů, když zrovna nemají hodiny čtení z bible nebo se nemodlí. Přestože mají obě katolickou výchovu, jejich řád není přičleněn k žádné oficiální církvi. Kate a Darcy se řídí hlavně principy náboženství New Age, ale také spoléhají na měsíční cykly při zahradničení.

Dnes 55letá Kate nežila vždy životem řeholnice. Deset let pobývala v Amsterdamu jako finanční poradkyně, odkud se po rozvodu odstěhovala. V roce 2008 se usadila v Central Valley a začala podnikat s lékařskou marihuanou, kde se později setkala i s 24letou sestrou Darcy.

Jeptišky hodlají pokračovat ve svém byznysu a protestovat proti zákonu, který je staví do ilegality. Nezodpovídají se tamním úřadům, ale mnohem vyšší autoritě, jak připomínají. "Nepřijímáme jejich zákaz. Je to proti vůli lidu, což je nepřirozené a nemorální," dodává sestra Kate.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 15 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy