Panenka Barbie se spasitelským komplexem paroduje horlivé dobrovolníky v Africe

jaz
26. 4. 2016 6:30
Instagramový účet, kde hraje hlavní roli panenka Barbie, si dělá legraci z příliš horlivých humanitárních pracovníků, kteří poskytují pomoc v zemích afrického kontinentu. Jejich nasazení podle autorů není nic špatného, ovšem sebeprezentace na sociálních sítích a pocit, že bez nich by se celá Afrika propadla do země, ukazuje odvrácenou stránku dobrovolnictví. "Nikdy jsme nebyly spasitelé světa jako Barbie Spasitelka, ale ve svých spasitelských dnech jsme dělaly věci, ze kterých nás mrazí," říkají zakladatelky humorného profilu, které čerpají ze svých vlastních zkušeností.
Foto: Instagram

Na sociální síti Instagram je v posledních týdnech velmi populární účet s názvem Barbie Spasitelka (@barbiesavior), jež paroduje práci dobrovolníků napříč Afrikou. "Není to o mně, ale tak trochu je," stojí v úvodu stránky, kterou zřídily dvě mladé ženy, jež si prací dobrovolníků na třetím největším kontinentu planety také prošly. Možná právě proto chtějí zůstat v anonymitě. Informoval o tom server Huffington Post.

Účet Barbie Spasitelka představuje na sériích fotografií mladou ženu, ve věku kolem 20 let, pracující coby dobrovolnice v Africe, která velmi pečlivě dokumentuje svou cestu, během níž zachraňuje nebohé děti nebo si pořizuje selfies. Zakladatelky si tímto způsobem střílí zvláště z těch dobrovolníků, kteří jsou podle jejich názoru nekvalifikovaní a příliš zahledění do sebe a toho, co pro Afriku znamenají.

"Nikdy jsme nebyly spasitelé světa jako Barbie Spasitelka, ale ve svých bílých spasitelských dnech jsme dělaly věci, ze kterých nás mrazí," vysvětlují pro Huffington Post zakladatelky, proč dobrovolnictví parodují. Narážejí také na takzvaný komplex bílého zachránce, což je termín užívaný pro bílé lidi ze Západu, kteří cestují do oblastí rozvojových zemí, aby zachránili chudé a barevné obyvatele.

"Začalo to mezi námi jako vtip, ale i jako způsob, jak se některých těchto břemen zbavit. Občas je v reálném životě těžké uvědomit si ironii, zvláště v případě sobeckého člověka, který si myslí, že je obětující se světec," říkají autorky, které ovšem upozorňují, že nemají vůbec nic proti podstatě dobrovolnictví. Vždy si ale budou dělat legraci z těch, kteří se dokonale nalíčení fotí s chudými dětmi. Odsuzují také ty, kteří tvrdí, jak jsou i přes svou chudobu všichni ti lidé šťastni, nebo nedokážou ani říci, ve které zemi pracovali, protože Afriku berou jako celek.

Účet si za pár týdnů své existence získal řadu příznivců, a to konkrétně necelých 22 tisíc následovníků na Instagramu. Objevují se ale i hlasy opravdových dobrovolníků, kterým se vyznění stránky nelíbí. "Pokud Vás účet uráží, měli byste být uraženi z lepších důvodů reálnými účty, které vykazují toto chování ve vší své autentičnosti," reagovaly ženy. "To je skutečný trestný čin."

Obě ženy vystupující anonymně doufají, že jejich stránka na sociální síti podnítí veřejnou diskusi o spasitelském komplexu i pojetí dobrovolnické práce v rozvojových zemích a bude tak ubývat těch, kteří přeceňují dopad svého pobytu v Africe.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy