Uhynul slavný britský kocour Bob. Majitele vyléčil z drog a inspiroval k bestselleru

Magazín Magazín
17. 6. 2020 15:06
Kocour Bob, kterého proslavila stejnojmenná kniha, uhynul ve 14 letech. Britský muzikant James Bowen se ho ujal v roce 2007, v době, kdy bojoval se závislostí na psychotropních látkách. O pár let později sepsal o jejich přátelství poutavý příběh, který vyšel ve čtyřiceti světových jazycích a režiséra Rogera Spottiswooda inspiroval k natočení rodinného filmu.
James Bowen a jeho kocour Bob.
James Bowen a jeho kocour Bob. | Foto: Profimedia.cz

James Bowen byl v roce 2007 pouliční umělec, který se v Londýně živil hraním na kytaru a bojoval se svou závislostí na psychotropních látkách. Když jednoho dne našel ve své kuchyni nenasytného kocoura, pravděpodobně ani netušil, jak mu chlupatý lupič jednou změní život. 

Muzikant se kocoura ujal a ten ho začal všude následovat. Okolo kytaristy a zrzavého Boba, který seděl vždy po boku svého pána, se shlukovaly davy fanoušků s údivem na tváři. James Bowen o kocourovi několikrát řekl, že mu dal chuť do života a sílu ukončit svou závislost na drogách.

V roce 2012 napsal James Bowen knihu o jedinečném přátelství jednoho kocoura a londýnského muzikanta, která se v Anglii okamžitě stala bestsellerem. Příběh vyšel ve čtyřiceti světových jazycích a získal si fanoušky z různých koutů světa. 

Režisér Roger Spottiswoode o chlupáčovi natočil i film, který zhlédlo několik milionů lidí.

Bob uhynul začátkem týdne v Londýně, informoval britský zpravodajský web BBC. Jeho majitel k jeho smrti na facebookovém profilu knihy napsal: "Byl mnohem víc než můj společník. Po jeho boku jsem našel smysl, který mi v životě chyběl. Potkal tisíce lidí a dotkl se milionů z nich. Na světě není kocour, jako byl on, a ani nikdy nebude."

Na osobním profilu fanoušci Bowenovi vyjadřují soustrast a sdílí jeho zármutek. Muzikant se se svou ztrátou zatím nemůže smířit: "Tak strašně mi chybí, nemohu přestat plakat. Byla to hvězda a volnomyšlenkář, který se nebál objevovat svět." 

Fenka retrívra má jen jedno ucho uprostřed čela. Psího jednorožce na internetu milují

Fenka retrívra má jen jedno ucho uprostřed čela. Psího jednorožce na internetu milují | Video: Instagram/Goldenunicornrae
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy