Nebezpečná láska: Čína školí úředníky názorným komiksem, aby odolali zahraničním špionům

jaz
24. 4. 2016 9:00
Na veřejných místech v Pekingu se objevily plakáty s příběhem, které mají Číňany varovat, před seznamováním se s cizinci, jež by mohli být špioni se zájmem o státní tajemství. Animovaný příběh vypráví o mladé úřednici, která se zamilovala do rudovlasého cizince. Tomu později předala tajné dokumenty úřadu, v němž pracovala. Kreslené varování pak končí zatčením obou protagonistů. Mimo jiné Čína ustanovila Národní den bezpečnostního vzdělávání, aby tak varovala před hrozbou cizích velmocí, terorismem i kybernetickými útoky.
Foto: Reuters

Čínské úřady vydaly varování, kterým hodlají poučit své zaměstnance o taktikách zahraničních špionů, snažících se vylákat z naivních a důvěřivých občanů tajné informace. Plakáty visící na veřejných místech také upozorňují zaměstnance, jak může taková spolupráce s vyzvědači končit, a to zatčením a odsouzením, kdy hrozí viníkům i trest smrti. Informoval o tom server Sky News.

"Moji zahraniční přátelé dnes pořádají párty. Ty se snažíš procvičit si jazyk, nechceš jít se mnou?" táže se zrzavý mladý cizinec pohledné Číňanky jménem Xiao Li v 16bodovém komiksovém příběhu nazvaném Nebezpečná láska. Ve skutečnosti má ale muž s evropskými rysy plán, jak z důvěřivé ženy vylákat tajné informace. Proto ji lichotí, nosí kytky a bere ji na romantické procházky po parku.

Plakáty varují před cizími špiony.
Plakáty varují před cizími špiony. | Foto: Reuters, ČTK

Tajný agent jménem David dostal mladou úřednici až na policejní stanici, kde sedí uplakaná v poutech a poslouchá dva policisty, kteří ji vyčítají, že dostatečně nechápe vážnost informací, se kterými ve své práci nakládala. Kampaň nazvaná Nebezpečná láska tak má čínské občany varovat, aby se raději nedostávali do blízkosti cizinců, kteří by mohli jejich otevřenosti využít.

Informací, které jsou označeny za čínské státní tajemství, je velké množství. Spadají do nich nejen výrobní postupy, ale například i data narození státních představitelů. Navíc může být zpětně za tajemství označena jakákoli informace. Čína se tak snaží bojovat proti špionáži, a to i stanovením Národního dne bezpečnostního vzdělávání, u jehož příležitosti byly vytisknuty právě plakáty s příběhem úřednice Xiao Li a tajného agenta.

Jak uvedla Sky News, na bezpečnostní prověrku aparátu dohlíží sám prezident Si Ťin-pching, aby se tak zabránilo hrozbám jak zevnitř, tak ze zahraničí. Nové bezpečnostní zákony zahrnují nejen opatření proti cizím špionům, ale řeší i protiteroristické nebo kybernetické hrozby.

Začátkem týdne byl v Číně odsouzen k smrti za únik více jak 150 tisíc tajných dokumentů Číňan, kterého média označují jako Huang Yu. Jde o počítačového technika pracujícího pro vládní oddělení. Ten měl na internetu nabídnout materiály k odprodeji. Zatím není známo, zda byl rozsudek vykonán.

Třetina zaměstnanců ruské ambasády jsou špioni, ruské firmy v Česku jsou zakládány jako schránky na praní špinavých peněz, říká Ondřej Kundra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy