Robotičtí číšníci se neosvědčili. Jenom tady stáli, říkají Číňané a vrací se k lidské síle

pej
11. 4. 2016 19:42
Umělá inteligence nereagovala na přání zákazníků a v pohostinství je podle odborníků v současnosti nepoužitelná. "Jenom tady stáli a nebyli schopní prakticky ničeho. Naprosto postrádají sociální inteligenci," uvedl jeden ze zaměstnanců provozu.
Roboti v čínské resturaci
Roboti v čínské resturaci | Foto: Profimedia.cz

Roboti, kteří měli nahradit číšníky, se neosvědčili. Restaurace v jihočínském městě Guangzhou se po roce opět vrátily k osvědčené lidské síle.

Podle informací zpravodajského serveru BBC dva podniky zavřely, třetí si nechal pouze jednoho robota a zbylé nahradili opět lidé. "Mobilita robotů byla dobrá, ale z původních šesti jsme si nechali pouze jednoho," vysvětlila jedna z provozovatelek restaurace.

Robotičtí pracovníci se sice stali reklamním lákadlem podniku, ale byli nesamostatní, odkázaní na povely personálu a samozřejmě neschopní sociální interakce.

"Jenom tady stáli a nebyli schopní prakticky ničeho. Naprosto postrádají sociální inteligenci," uvedl jeden ze zaměstnanců.

Svoje schopnosti neprokázali ani ti, kteří měli nahradit kuchaře. Řada lidí si dokonce stěžovala vyloženě na nechutné jídlo. "Jídlo se prakticky nedalo vůbec jíst. Restaurace byla navíc plná pachu kvůli špatným kuchařským postupům," dodal jeden ze stálých zákazníků podniku.

Stejný osud potkal i dalšího robota, který vařil v jídelně tamní vysoké školy. "Lidé jsou na rozdíl od robotů schopní reagovat efektivně," vysvětlil vedoucí kuchyně.

Zaměstnávat je se navíc ukázalo jako finančně nákladné. Kromě počátečních nákladů musela restaurace zaplatit měsíčně stovky čínských jüanů za údržbu.

Podle odborníků se potvrdilo, že v současnosti není umělá inteligence na takové úrovni, aby byla schopna nahradit zaměstnance v oborech, které vyžadují kontakt s lidmi. 

Na univerzitě ve Virginii vyvíjejí humanoidního robota, který se jmenuje Saffir. Na vývoji se podílí i výzkumný ústav amerického Vojenského námořnictví. Saffir má být nasazován při hašení požárů. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy