Oholte si vousy, je v nich víc bakterií než v psí srsti, tvrdí vědci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 4. 2019 17:52
Vědci mají špatnou zprávu pro hipstery a jejich vousy, ve kterých je údajně víc bakterií než v psí srsti. Potvrzuje to studie švýcarské kliniky, která zjistila, že vousy mužů obsahují různé bakterie včetně těch životu nebezpečných.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie. | Foto: Shutterstock

Vědci testovali celkem 18 mužů rozdílného věku a 30 psích plemen. Závěr je takový, že každý vzorek mužských vousů obsahoval vysoký index mikrobů, přičemž v šesti z nich se našly i životu nebezpečné bakterie.

Psi měli ve srovnání s muži vysoký index v 23 případech a žádný vzorek neobsahoval nebezpečné bakterie. Podle vědce Andrea Gutzeita ze švýcarské kliniky Hirschlanden z toho vyplývá jedno: "Psi jsou čistší než muži," řekl to pro britský deník Daily Mail.

S tím nesouhlasí Keith Flet, který na obranu vousáčů založil už v minulosti asociaci Beard Liberation Front. Podle něj je to už několikátá studie, která spíš než na podložených faktech stojí na pogonofobii, tedy strachu z vousů a knírů.

"Myslím, že i v lidských vlasech a na rukou by se daly najít pěkné věci. Určitě to není jen případ vousů, které nejsou v souladu s hygienickou normou," dodal Keith Flet. 

Podívejte se také na video: Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji

Princ Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy