Oholte si vousy, je v nich víc bakterií než v psí srsti, tvrdí vědci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 4. 2019 17:52
Vědci mají špatnou zprávu pro hipstery a jejich vousy, ve kterých je údajně víc bakterií než v psí srsti. Potvrzuje to studie švýcarské kliniky, která zjistila, že vousy mužů obsahují různé bakterie včetně těch životu nebezpečných.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie. | Foto: Shutterstock

Vědci testovali celkem 18 mužů rozdílného věku a 30 psích plemen. Závěr je takový, že každý vzorek mužských vousů obsahoval vysoký index mikrobů, přičemž v šesti z nich se našly i životu nebezpečné bakterie.

Psi měli ve srovnání s muži vysoký index v 23 případech a žádný vzorek neobsahoval nebezpečné bakterie. Podle vědce Andrea Gutzeita ze švýcarské kliniky Hirschlanden z toho vyplývá jedno: "Psi jsou čistší než muži," řekl to pro britský deník Daily Mail.

S tím nesouhlasí Keith Flet, který na obranu vousáčů založil už v minulosti asociaci Beard Liberation Front. Podle něj je to už několikátá studie, která spíš než na podložených faktech stojí na pogonofobii, tedy strachu z vousů a knírů.

"Myslím, že i v lidských vlasech a na rukou by se daly najít pěkné věci. Určitě to není jen případ vousů, které nejsou v souladu s hygienickou normou," dodal Keith Flet. 

Podívejte se také na video: Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji

Princ Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy