Oholte si vousy, je v nich víc bakterií než v psí srsti, tvrdí vědci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 4. 2019 17:52
Vědci mají špatnou zprávu pro hipstery a jejich vousy, ve kterých je údajně víc bakterií než v psí srsti. Potvrzuje to studie švýcarské kliniky, která zjistila, že vousy mužů obsahují různé bakterie včetně těch životu nebezpečných.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie.
Mužské bradky jsou špinavější než psí srst, tvrdí studie. | Foto: Shutterstock

Vědci testovali celkem 18 mužů rozdílného věku a 30 psích plemen. Závěr je takový, že každý vzorek mužských vousů obsahoval vysoký index mikrobů, přičemž v šesti z nich se našly i životu nebezpečné bakterie.

Psi měli ve srovnání s muži vysoký index v 23 případech a žádný vzorek neobsahoval nebezpečné bakterie. Podle vědce Andrea Gutzeita ze švýcarské kliniky Hirschlanden z toho vyplývá jedno: "Psi jsou čistší než muži," řekl to pro britský deník Daily Mail.

S tím nesouhlasí Keith Flet, který na obranu vousáčů založil už v minulosti asociaci Beard Liberation Front. Podle něj je to už několikátá studie, která spíš než na podložených faktech stojí na pogonofobii, tedy strachu z vousů a knírů.

"Myslím, že i v lidských vlasech a na rukou by se daly najít pěkné věci. Určitě to není jen případ vousů, které nejsou v souladu s hygienickou normou," dodal Keith Flet. 

Podívejte se také na video: Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji

Princ Harry zaujal plnovousem. Pětiletý chlapec ho objal a nepřestával ho hladit po obličeji | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy