16 zajímavostí o pánském knírku. Zarostlí indiáni, vousatá daň i knírek na Hitlera

knírky, bradky, plnovousy...
První knírek - První zmínkou o módě knírků je nejstarší dochovaný portrét muže, Skythského jezdce, z doby 300 let před Kristem.
Vousatá daň - Za vlády ruského cara Petra Velikého byli kníráči opět váženou sortou. Vousatí muži totiž museli platit poplatky za své bradky. Muži, kteří se honosili knírkem, byli od této povinnosti osvobozeni.
Mocní policisté - Podobná výsada zůstala dodnes například v Indii. Tamní policisté dostávají příplatky za nošení upravených knírů. Indové mají za to, že knír dodává muži na vážnosti.
Politici na plastice - Pocit moci, síly a úcty chtějí vzbudit také Turci. Mnozí z nich se hlásí k odkazu slavné osmanské éry a rádi by se podobali svým bojovným předkům. V poslední době je tak módou, že muži, kterým příroda nenadělila vlastní hustý knír, si ho nechávají nastřelovat u plastického chirurga. Hustota i tvar kníru pak značí i politickou příslušnost. Hustý knír nosí levice nebo Kurdové a jemný naznačuje konzervatismus. (na fotce současný turecký prezident Erdogan)
Foto: worldbeardchampionships.com, Greg Anderson
jaz
3. 11. 2015 14:48
"Polibek bez kníru je jako vejce bez soli," zní španělské přísloví. Knírek byl ještě donedávna symbolem gentlemanů a dodnes je na některých místech světa vysoce ceněn. Starým Egypťanům dodával pocit moci, Řekové viděli v zarostlé tváři moudrost a ruský car Petr Veliký zase osvobodil kníraté poddané od povinnosti platit daně z vousů. Největším svátkem kníračů je od roku 2003 mezinárodní akce Movember, která zvyšuje povědomí o mužských chorobách, jako je rakovina prostaty nebo varlat. Podívejte se na kuriózní zajímavosti i historii spjatou právě s vousy.
 

Právě se děje

před 55 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy