Hawking varuje: Konec světa může nastat kvůli božské částici

11. 9. 2014 7:30
Známý britský profesor a teoretický fyzik varuje vědce ve své nové knize před apokalypsou. Podle něj má nastat kvůli jejich experimentům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha Stephen Hawking uveřejnil novou teorii týkající se nedávno potvrzeného Higgsova bosonu ve své knize s názvem Starmus.

Stephen Hawking
Stephen Hawking | Foto: Reuters

Higgsův boson nebo také božská částice, jak je často označován, je podle vědců původcem všeho. Ve své podstatě jde o stavební prvek vesmíru, který je odpovědný za hmotnost všech ostatních elementárních částic. Existuje ale možnost, že se za určitých okolností může zničit vesmír.

Podle Hawkinga zkoumání Higgsova bosonu v urychlovači částic ve švýcarském CERNu může způsobit kolaps času a prostoru, a vyvolat rozpad světa, jak ho známe dnes.

Higgsův boson

Higgsova částice
  • teoretická elementární částice, která může za hmotnost ostatních částic
  • předpověděl ho v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs, který dostal za svůj objev Nobelovu cenu za fyziku
  • označován často jako božská částice podle publikace Leona Ledermana (Božská částice: Pokud je vesmír odpovědí, co je otázka?)
  • boson nelze pozorovat, protože má krátkou dobu života, ale lze zkoumat produkty jeho rozpadu

"Higgsův boson má znepokojující rysy, které můžou být megastabilní při energiích nad 100 miliard gigaelektronvoltů (GeV). Vesmír by tak čekal katastrofický rozpad vakua, pravé vakuum by se rozšiřovalo rychlostí světla. Může k tomu dojít kdykoliv a my ani nemusíme vědět, že se to blíží," píše podle Daily Mail Hawking v úvodu své knihy.

Bývalý profesor na univerzitě Cambridge zároveň ale uklidňuje, že prozatím není nutné se o osud naší planety strachovat. Urychlovač částic v CERNU totiž není tak výkonný, aby mohl na Zemi vytvořit černou díru.

Zatímco "znestabilnění" božské částice by vyžadovalo energii 100 miliard GeV, současný urychlovač je schopen pouhých 14 tisíc GeV. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy