Hawking varuje: Konec světa může nastat kvůli božské částici

11. 9. 2014 7:30
Známý britský profesor a teoretický fyzik varuje vědce ve své nové knize před apokalypsou. Podle něj má nastat kvůli jejich experimentům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha Stephen Hawking uveřejnil novou teorii týkající se nedávno potvrzeného Higgsova bosonu ve své knize s názvem Starmus.

Stephen Hawking
Stephen Hawking | Foto: Reuters

Higgsův boson nebo také božská částice, jak je často označován, je podle vědců původcem všeho. Ve své podstatě jde o stavební prvek vesmíru, který je odpovědný za hmotnost všech ostatních elementárních částic. Existuje ale možnost, že se za určitých okolností může zničit vesmír.

Podle Hawkinga zkoumání Higgsova bosonu v urychlovači částic ve švýcarském CERNu může způsobit kolaps času a prostoru, a vyvolat rozpad světa, jak ho známe dnes.

Higgsův boson
Autor fotografie: CERN

Higgsův boson

  • teoretická elementární částice, která může za hmotnost ostatních částic
  • předpověděl ho v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs, který dostal za svůj objev Nobelovu cenu za fyziku
  • označován často jako božská částice podle publikace Leona Ledermana (Božská částice: Pokud je vesmír odpovědí, co je otázka?)
  • boson nelze pozorovat, protože má krátkou dobu života, ale lze zkoumat produkty jeho rozpadu

"Higgsův boson má znepokojující rysy, které můžou být megastabilní při energiích nad 100 miliard gigaelektronvoltů (GeV). Vesmír by tak čekal katastrofický rozpad vakua, pravé vakuum by se rozšiřovalo rychlostí světla. Může k tomu dojít kdykoliv a my ani nemusíme vědět, že se to blíží," píše podle Daily Mail Hawking v úvodu své knihy.

Bývalý profesor na univerzitě Cambridge zároveň ale uklidňuje, že prozatím není nutné se o osud naší planety strachovat. Urychlovač částic v CERNU totiž není tak výkonný, aby mohl na Zemi vytvořit černou díru.

Zatímco "znestabilnění" božské částice by vyžadovalo energii 100 miliard GeV, současný urychlovač je schopen pouhých 14 tisíc GeV. 

 

Právě se děje

Další zprávy