Experiment: Kvůli zvýšení efektivity chodili do práce nazí

jaz
14. 4. 2015 9:33
Magazín, který na sebe začátkem dubna upozornil povedeným aprílovým žertem o efektivitě open space kanceláří, ohlásil po šesti letech konec.
Foto: The Bold Italic

San Francisco – Vedení online magazínu The Bold Italic z Kalifornie si dlouhodobě všímalo problémů na pracovišti. Rozhodlo se proto vyzkoušet experiment, který měl zlepšit vztahy mezi spolupracovníky a zvýšit výkonnost. Celý měsíc tak zaměstnanci pobíhali po kanceláři úplně nazí.

Přestože se jednalo o aprílový žertík, kterým chtěli zaměstnanci vyvolat diskuzi o efektivitě open space kanceláří, magazín teď navzdory zvýšenému zájmu čtenářů ohlásil z finančních důvodů konec.

Světově oblíbený trend tzv. open space kanceláří, tedy otevřených pracovních prostor beze stěn, vznikl v Silicon Valley. Původní záměr odbourání bariér byl zlepšit komunikaci, transparentnost a produktivitu pracovníků. Kancelář se proto rozhodla pohrát si s myšlenkou, jaké by to bylo pohybovat se po redakci bez oblečení. Napsala fiktivní článek, nafotila modelové snímky a pak se bavila tím, jak čtenáři na experiment reagují.

Foto: The Bold Italic

Příběh byl následující: začátkem letošního roku se zaměstnanci sešli a zjišťovali, že řada z nich je v práci nespokojená. Ztratili soukromí, kdokoli jim viděl na obrazovku počítače a okolní ruchy je neustále odváděly od svěřených úkolů. Nakonec se většina shodla na tom, že si práci nechává na doma.

Foto: The Bold Italic

Místo vystavění stěn a zajištění soukromí se vedení rozhodlo pro experiment, který už v roce 2009 provedl psycholog David Taylor, když zavedl na podporu morálky na pracovišti tzv. nahé pátky. Redaktoři z The Bold Italic si ale stanovili obtížnější cíl - do práce chodili nazí celý březen. 

Foto: The Bold Italic

Nejprve měli obavy a styděli se vůbec svléknout. Trvalo to ale prý pouhou hodinu, kdy si na svou nahotu zvykli a začali si to užívat. Po pár dnech už jim kancelář plná nudistů přišla naprosto normální a už mezi sebou neměli žádné bariéry.

Foto: The Bold Italic

Během měsíce se vztahy na pracovišti prohloubily, zvýšila se produktivita i kreativita pracovníků a nikdo si už nenosil práci domů. Všichni dokonce začali obědvat přímo v kanceláři a objednávat si společně jídlo. 

The Italic Bold po pár dnech uvedl celý experiment na pravou míru s tím, že se jednalo o odvážný kanadský žertík. "Celá redakce byla překvapená, kolik lidí si myslelo, že jde o skutečný experiment," řekla jedna z redaktorek. "Kdyby to jen tolik lidí nepovažovalo za ujeté, bylo by úžasné takto pracovat," dodala s tím, že si na nahotu nezvykli za hodinu, ale za deset minut.

Navzdory zlepšené pracovní náladě a povedenému aprílovému žertu, který zaujal většinu světových médií, ale magazín informující o dění v San Francisku teď oznámil, že kvůli špatné finanční situaci musí po šesti letech skončit. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy