Do Polska dorazily potratové pilulky. Na dronu od feministek

ČTK ČTK
27. 6. 2015 18:07
Podle organizátorek akce bylo cílem tohoto podniku upozornit na rozdíl v dostupnosti bezpečných interrupcí v Polsku a jinde v Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Varšava - Bezpilotní letoun se zásilkou "zakázaných" potratových pilulek vypuštěný západními feministkami z Německa přistál v sobotu v Polsku. Tam se ale akce moc velké pozornosti nedočkala, informovala agentura PAP. Podle organizátorek bylo cílem tohoto podniku upozornit na rozdíl v dostupnosti bezpečných interrupcí v Polsku a jinde v Evropě.

Potraty jsou v katolickém Polsku zakázány s výjimkou několika zákonem povolených případů. Například pokud je plod poškozený, pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy anebo je-li těhotenství následkem znásilnění.

Bezpilotní letoun vypustily z Frankfurtu nad Odrou feministky z nevládní organizace Women on waves, která sídlí v Nizozemsku a dlouhodobě bojuje za právo žen na přerušení nechtěného těhotenství. Dron pak přeletěl několik set metrů z německého břehu Odry na protější polský břeh ve Slubicích, kde přistál.

Žena má právo na sexuální výchovu

"Zorganizovaly jsme tuto akci, abychom upozornily veřejnost na problém, že ženy v Polsku nemají přístup k lékařským potratům a k hrazené antikoncepci. Měly by mít rovněž přístup ke spolehlivé sexuální výchově. Je to potřebné pro ty ženy, jejichž práva by mohla být porušována," řekla podle agentury PAP Agnieszka Olszewska z organizace Women on waves.

Událost ale podle agentury na polské straně mezi obyvateli Slubic žádnou mimořádnou pozornost nevzbudila. Protestovat proti akci prý nepřišli ani odpůrci umělého přerušení těhotenství.

Nicméně Olszewská je přesvědčena, že akce s dronem pozitivní účinek bude mít. "Jsem přesvědčená, že polské ženy budou vědět, že potratová pilulka existuje, a budou vědět, jak ji najít," řekla.

Organizátorky při ohlašování dnešní akce nazvané "Potratový dron" poukázaly na to, že umělé přerušení těhotenství je legální v téměř všech evropských zemích kromě Polska, Irska a Malty. Podle jejich názoru jsou v těchto třech zemích práva žen nadále porušována. Upozornily přitom, že v Polsku se interrupce také provádějí, avšak nelegálně, a tedy i nebezpečně pro zdraví žen, zejména těch chudších.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy