Dáte si bílé, červené, nebo modré víno? Španělská novinka má nabídnout alternativu tradičním vínům

pv
23. 6. 2016 13:00
Španělská firma Gik vyrobila netradiční modré víno. Nápoj se vyrábí kombinací několika rozdílných druhů červených a bílých hroznů, svou specifickou barvu pak dostává z pigmentů slupky červených hroznů a přírodního barviva indigo. Jeho autoři ho vytvořili kvůli tomu, že mladá španělská generace není zvyklá pít tradiční španělská vína.
Foto: Repro Instagram / Gik.blue

Zapomeňte na to, že se víno dělí na bílé, červené a růžové. Španělská firma Gik přišla s naprostou novinkou v jinak tradičním odvětví – s modrým vínem. Nápoj se vyrábí kombinací několika rozdílných druhů červených a bílých hroznů z různých částí Španělska, včetně vinařských oblastí Kastilie-La Mancha nebo La Rioja.

Modrou barvu pak víno dostává z pigmentů slupky červených hroznů a přírodního barviva indigo. Nekalorická dochucovadla jsou později využita k doladění vína a výsledný produkt se chlubí nasládlou příchutí a 11,5 procenta alkoholu. Pořídit si jej můžete za deset eur.

Firma tvrdí, že se jí za několik měsíců podařilo prodat jen ve Španělsku kolem 70 tisíc lahví. Zároveň rozšiřují svůj trh o několik dalších zemí. Úspěch firma zaznamenala i na internetu, na sociálních sítích je sledují tisíce lidí, o jejich nápoji psala velká světová média.

Podle vinařské zásady by se mělo víno vždy podávat podle typu masa, které k němu konzumujete. Bílé víno se hodí k rybám, drůbeži nebo čerstvým sýrům, červené zase k hovězímu či vepřovému masu. Výrobci modrého vína Gik tvrdí, že se jejich víno nejlépe hodí k sushi, k mexickým nachos nebo italským špagetám carbonara. K poslechu pak doporučují zpěváka Jamese Blacka nebo kapelu Alt-J.

Spoluzakladatel společnosti Aritz Lopéz tvrdí, že motivací k vytvoření nápoje byl nezvyk mladých Španělů na tradiční španělská vína. Mladí podle něj preferují pivo, likéry a koktejly. „Nikomu z nás nechutnalo tradiční víno, proto jsme se rozhodli vytvořit víno sladké a snadné na konzumaci,“ řekl deníku The Independent. "Nikdo z nás není vinař, nemáme ani rodinný vztah k oboru," dodává.

On a jeho tým se věnovali vývoji vína na Baskické univerzitě, která jim poskytla laboratoř a tým chemických inženýrů.

Modrá barva nevznikla nějakým náhodným zbarvením, ale vychází z knihy Strategie modrého oceánu. V té se píše o dvou druzích oceánu: o červeném, plném žraloků, kteří proti sobě bojují a krví barví oceán do ruda, a o modrém, kde můžou být lidé díky kreativitě a inovacím volní. "To pro nás bylo tak poetické, že jsme nemohli zvolit jinou barvu," uzavírá Lopéz.

Dvakrát až třikrát v týdnu si dám den bez vína, člověk se musí hlídat, říká Lenka Sedláčková, která získala v Británii titul Master of Wine. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy