700 let se drželi za ruce v tajném hrobě. Komu těla patří?

jaz
20. 9. 2014 7:00
Ve Velké Británii našli hrob s pozůstatky osob, které se více jak 700 let držely za ruce. Archeologové zjišťují okolnosti jejich smrti.
Foto: www.le.ac.uk

Londýn - Nad malou vesnicí Hallaton v hrabství Leicester se kdysi nacházela kaple věnovaná svatému Morrallovi. Před nedávnem na stejném místě archeologové z tamní univerzity odkryli hroby s celkem 11 pozůstatky ze 14. století.

Největší atrakcí pro veřejnost ale nebylo ani záhadné umístění hrobů, ale spíše fakt, že se v jednom hrobě našly rovnou dvě kostry, které se držely za ruce, informuje britský deník Daily Mail.

Na odkrytí hrobů pracovali archeologové čtyři roky.
Na odkrytí hrobů pracovali archeologové čtyři roky. | Foto: www.le.ac.uk

Více jak 700 let staré ostatky jsou údajně zhruba ve stejném věku. Archeologové ale až dalšími analýzami zjistí přesný věk úmrtí.

Odborníci nyní zkoumají, jaká byla příčina jejich smrti a pokud to byli milenci, jak to že skončili ve stejnou dobu ve stejném hrobě. Některé teorie už ale naznačují, že jeden z nich mohl spáchat sebevraždu v době úmrtí toho druhého.

Zatím také zůstává záhadou, proč bylo pro hroby vybráno zrovna místo bývalé kaple nad vesnicí. "Hlavní věcí je, proč byli pohřbeni zrovna tam. V Hallatonu je totiž kostel. Muselo to být něčím zvláštní místo," řekla pro Daily Mail archeoložka Vicky Score z univerzity v Leicesteru, která se také domnívá, že mohlo jít o cizince, protože v dřívějších dobách byl Hallaton poutním místem.

Mezi pohřbenými byli i zavraždění lidé

Další z 11 ostatků byl starší muž, který byl zřejmě zabit něčím ostrým, jako například sekerou. Druhý mladý muž byl v hrobě nalezen s nohami pokrčenými k hrudi. Podle archeologů to ale mohl být následek nemoci.

Kromě těl, kterých má být na nalezišti údajně i více, se ale našly i kamenné pozůstatky kaple, dlaždice, olovo z oken a groše z období od 11. do 15. století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Největší tuzemský poskytovatel venkovní reklamy BigBoard spustil nový portál BigZoom. Nabízí ubytování a zážitky v Česku

Nový web vznikl transformací portálu Hyperslevy, který BigBoard ovládl loni. ČTK to řekli zástupci společnosti.

"BigZoom je výsledkem plánované transformace konceptu portálu Hyperslevy, který nahradil k 1. červnu. Veškeré vouchery na Hyperslevách ale samozřejmě zůstávají v platnosti a zákazníci je budou moci řádně vyčerpat," řekla ČTK mluvčí BigBoardu Pavlína Stránská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy