700 let se drželi za ruce v tajném hrobě. Komu těla patří?

jaz
20. 9. 2014 7:00
Ve Velké Británii našli hrob s pozůstatky osob, které se více jak 700 let držely za ruce. Archeologové zjišťují okolnosti jejich smrti.
Foto: www.le.ac.uk

Londýn - Nad malou vesnicí Hallaton v hrabství Leicester se kdysi nacházela kaple věnovaná svatému Morrallovi. Před nedávnem na stejném místě archeologové z tamní univerzity odkryli hroby s celkem 11 pozůstatky ze 14. století.

Největší atrakcí pro veřejnost ale nebylo ani záhadné umístění hrobů, ale spíše fakt, že se v jednom hrobě našly rovnou dvě kostry, které se držely za ruce, informuje britský deník Daily Mail.

Na odkrytí hrobů pracovali archeologové čtyři roky.
Na odkrytí hrobů pracovali archeologové čtyři roky. | Foto: www.le.ac.uk

Více jak 700 let staré ostatky jsou údajně zhruba ve stejném věku. Archeologové ale až dalšími analýzami zjistí přesný věk úmrtí.

Odborníci nyní zkoumají, jaká byla příčina jejich smrti a pokud to byli milenci, jak to že skončili ve stejnou dobu ve stejném hrobě. Některé teorie už ale naznačují, že jeden z nich mohl spáchat sebevraždu v době úmrtí toho druhého.

Zatím také zůstává záhadou, proč bylo pro hroby vybráno zrovna místo bývalé kaple nad vesnicí. "Hlavní věcí je, proč byli pohřbeni zrovna tam. V Hallatonu je totiž kostel. Muselo to být něčím zvláštní místo," řekla pro Daily Mail archeoložka Vicky Score z univerzity v Leicesteru, která se také domnívá, že mohlo jít o cizince, protože v dřívějších dobách byl Hallaton poutním místem.

Mezi pohřbenými byli i zavraždění lidé

Další z 11 ostatků byl starší muž, který byl zřejmě zabit něčím ostrým, jako například sekerou. Druhý mladý muž byl v hrobě nalezen s nohami pokrčenými k hrudi. Podle archeologů to ale mohl být následek nemoci.

Kromě těl, kterých má být na nalezišti údajně i více, se ale našly i kamenné pozůstatky kaple, dlaždice, olovo z oken a groše z období od 11. do 15. století.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy