Oblíbená česká herečka Květa Fialová zemřela v úterý 26. září 2017 na selhání srdce. Tato do pozdního věku vitální dáma v posledních letech bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou.
Dnes odešla stará nemocná paní. Ale do nebeského baru vtrhla divoká a nespoutaná Lou. Počítáme, že tam pěkně houstne dým. A děkujeme za vše! pic.twitter.com/TsDCIZ5YxW
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) September 26, 2017
Divákům se zapsala do paměti i rolemi ve filmech Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna, Účastníci zájezdu či v seriálu Hříšní lidé města pražského.
Písně, které zpívala ve westernové parodii Limonádový Joe - Když v báru houstne dým či Whisky, to je moje gusto (hlas jí zde propůjčila zpěvačka Yvetta Simonová) brzy zlidověly a lidé je mají v živé paměti ještě více než půl století po vzniku filmu.
Po dlouhé nemoci dnes zemřela dlouholetá členka souboru Městských divadel pražských Květa Fialová. Na její krásné role nikdy nezapomeneme. Čest její památce!
Zveřejnil(a) Městská divadla pražská (City Theatres of Prague) dne 26. Září 2017
Fialová ale zazářila i po osmdesátce - na prknech uherskohradišťského divadla ve hře Harold a Maude o bizarním, ale kouzelném vztahu osmdesátileté usměvavé optimistky a osmnáctiletého pesimisty a "sériového sebevraha". Krédem její postavy, Mathildy Chardinové, je: "Dnes jste tady a zítra tu nebudete." Fialová za roli dostala v roce 2010 cenu Thálie.
Byla známa věčným optimismem a úsměvem, i překážky a rány osudu brala pozitivně, jako něco, co člověka posílí. Ostatně její autobiografie se jmenuje "Květa Fialová o sobě, aneb … čím hůře, tím lépe".
Smrti se nebála a vrásky a šediny si pochvalovala. "Na kosmetiku nechodím, o plastice bych přemýšlela, jen kdybych měla na obličeji nějakou hrůzu a děsila bych lidi," napsala Fialová v autobiografii.
Ač křtěná evangelička, měla tato milovnice zvířat, rostlin, cestování i čarodějnic svou víru, ovlivněnou buddhismem, který vyznávala její maminka.
Po Janu Třískovi dnes odešla na věčnost i Květa Fialová. Soustrast a dík těmto velkým hereckým osobnostem za jejich přínos české kultuře.
— Daniel Herman (@DanielDherman) September 26, 2017
K velkým láskám Fialové patřilo cestování, hlavně země orientální. Z cest si vozila nejrůznější amulety, které pak nosila ve větším množství při sobě. Také její byt byl plný talismanů, knih, obrazů a čarodějnic, které sbírala od dětství a na nichž obdivovala jejich svobodu.
"Je strašné, když ženská řekne, že se celý život obětovala. Proto se mi líbí čarodějnice, ta svoboda - sednout na koště a letět jako orel," říkala.
Květa Fialová se narodila 1. září 1929 ve slovenské obci Velké Dravce a byla známá svým pozitivním přístupem k životu. Otevřeně hovořila o traumatické zkušenosti, kdy ji na konci války znásilnili dva vojáci Rudé armády, což ovlivnilo i její další život.
Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii především v rolích komediálního a konverzačního charakteru.
Fialová s vtipem vzpomínala na chvíli v roce 1958, kdy ji Jan Werich angažoval do Divadla ABC, které tehdy vedl.
"Když jsem byla v jeho divadle jako divák, zašla jsem za ním, zda nepotřebuje herečku, a on mě odbyl, abych přišla druhý den. Přišla jsem podruhé a na jevišti potkala svého spolužáka Lubina Kostelku. Werich po mně chtěl, abych udělala dědečka, a po něm, aby udělal babičku. Vzniklo asi něco příšerného, ale Werich mi tehdy řekl nejkrásnější větu: Už vás potřebuji od včera," řekla před lety herečka.
Květa Fialová žila s režisérem Pavlem Hášou, jenž zemřel v roce 2009. Dcera Zuzana se jim narodila v roce 1962.