Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Emeritní člence Národního divadla bylo 91 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2021 17:16
V jedné z pražských nemocnic v neděli dopoledne ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla Blanka Bohdanová. Byla držitelkou ceny Thálie a dvou cen Františka Filipovského za dabing. Během více než padesátileté kariéry odehrála přes 80 rolí. O úmrtí informoval mluvčí divadla Tomáš Staněk.
Blanka Bohdanová
Blanka Bohdanová | Foto: ČTK

"Poslední rozloučení se na přání zesnulé uskuteční v kruhu rodinném," sdělil Staněk.

Podmanivý hlas Bohdanové, věcný, civilní projev, ale také smysl pro tragický patos a komediálnost znali diváci z jeviště i mnoha filmů, televizních inscenací či seriálů. Svůj temperament vtiskla památným rolím - Manon Lescaut, Desdemoně v Othellovi, Leonoře v Torquatu Tassovi, vášnivé Kleopatře, panovačné Lady Macbeth či Celestině.

Herečka, malířka, výtvarnice a divadelní pedagožka se narodila 4. března v Plzni. Od dětství ji matka vedla k divadlu. Na jevišti se objevila již v pěti letech, prošla baletní průpravou a vystudovala brněnskou JAMU.

Do prvního angažmá po absolutoriu nastoupila ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde během šesti sezon ztvárnila 15 velkých rolí. Od roku 1957 působila tři roky v Městských divadlech pražských. Dalších šest sezon strávila v někdejším Divadle E. F. Buriana, pak se stala členkou první scény. 

V roce 1966 ji zlákal Miroslav Macháček do Národního divadla, na jehož jevišti vyzrála v uznávanou charakterní herečku. Čekalo ji tu na 80 rolí. Ale také tvůrčí útlum v důsledku aktivit v roce 1968, což pro ni znamenalo většinou jen podružnější postavy. "Na to, že jsem tehdy byla v nejkrásnějším hereckém věku, to bylo málo," přiznala později.

S druhým manželem, o 18 let mladším režisérem Vladimírem Kavčiakem, našla odvahu mít ve 42 letech dítě. "Za mých mladých let divadelní šéfové zakazovali, aby měly herečky děti. Říkali: Já za vás angažuji jiné herečky a až přijdete, tak už ty role mít nebudete," vzpomínala.

První příležitosti před kamerou dostala koncem 50. let. Jejím prvním filmem byl roku 1958 Občan Brych, poté hrála v dramatech Romeo, Julie a tma, Obžalovaný nebo Dita Saxová.

"Herečky z milovnic rázem procitnou do matek a babiček," komentovala později svůj věkový herecký přerod. Film a televize ji začaly zásobovat postavami rozličných měšťáckých paniček, neurotických či snobských matek. Výjimkou mezi nimi byla role rehabilitační sestry ve filmu Neúplné zatmění či zahořklá hraběnka v historickém Pokladu hraběte Chamaré.

Sama herečka, známá svým šarmem, elegancí a smyslem pro humor, ráda vzpomínala na Krškovu inscenaci Odcházeti s podzimem podle Fráni Šrámka a také na Adu Herbichovou v seriálu Hotel Herbich. Posledním filmem, kde se objevila, jsou Bastardi z roku 2010.

Malování a loučení s Národním divadlem

Loni 4. března oslavila Bohdanová 90. narozeniny vernisáží svých obrazů. Malováním, jemuž se věnovala od poloviny 70. let, kdy měla z politických důvodů hereckou práci omezenou, řešila podle svých slov tehdejší problémy. "Malování mě zachránilo, když mě odřízli od divadelní činnosti, a už jsem si ho nechala. Malování je něco úžasného a svobodného, i teď mě ochraňuje ve stáří," sdělila.

Vernisáž v žižkovské galerii Azeret považovala Bohdanová za oslavu svých devadesátin. "Já nerada slavím sebe, moje oslava bude na té vernisáži a její součástí je pro mě i pomoc mé rodiny," řekla matka známého fotografa Vlada Bohdana. Její snachou je publicistka Zuzana Maléřová.

Bohdanová se v roce 2010 rozloučila s Národním divadlem. Tentýž rok uspořádala obsáhlou výstavu ke svým osmdesátinám na Novoměstské radnici v Praze. Později jako herečka působila v pražském Činoherním klubu. "Člověk má odejít, když o něho ještě někdo stojí, a ne když někde překáží," uvedla později ke svému odchodu z Národního divadla.

Cit pro slovo a podmanivý hlas přivedly Bohdanovou také do rozhlasu. Za celoživotní mistrovství v dabingu, kdy svůj hlas propůjčila mimo jiné Marilyn Monroeové coby Sugar ve filmové klasice Někdo to rád horké, získala prestižní cenu Františka Filipovského v roce 1997.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.

Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. Kancléřka si zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll's rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo ve čtvrtek uzavřeno kvůli ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk, nakonec se vzdal policii. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení, jakékoli spojení muže s OSN policie vyloučila.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Podle záběrů z médií přecházel muž před plotem u vstupu do objektu s přiloženou hlavní u krku. Šlo o bělocha ve věku asi 60 let. Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy