Zemřel jeden ze zakladatelů sovětské rockové skupiny Mašina vremeni

ČTK ČTK
8. 2. 2024 7:40
Zemřel jeden ze zakladatelů sovětské rockové skupiny Mašina vremeni

Jeden ze zakládajících členů sovětské rockové skupiny Mašina vremeni, což v překladu znamená Stroj času, Jurij Borzov zemřel ve věku 70 let. Oznámil to zpěvák a kytarista kapely Andrej Makarevič, který byl ve vlasti kvůli svým kritickým postojům k režimu a válce proti Ukrajině úřady označen hanlivou nálepkou "zahraniční agent".

Jurij Borzov odešel do lepšího světa, napsal. "Před 56 lety jsme spolu v deváté třídě založili Mašinu vremeni, byl naším prvním bubeníkem. Jura byl skvělý člověk. Ať dělal cokoliv - kreslil, stavěl, vyprávěl -, vedl si výlučně výborně," uvedl Makarevič na Facebooku.

Rocker pak agentuře RIA Novosti upřesnil, že Borzov trpěl onkologickým onemocněním. Právě Borzov vymyslel název skupiny. Původně ale syn maršála sovětského letectva Ivana Borzova navrhoval název Time Machines a také repertoár této skupiny byl zprvu v angličtině.

Makarevič je podle stanice BBC jedním z nejznámějších ruských umělců, kteří upadli v nemilost poté, co kritizovali vládní politiku Vladimira Putina. Proslavil se ještě za sovětské éry, televize ho v dobách reforem sovětského vůdce Michaila Gorbačova poctila přídomkem "Beatle perestrojky". V novém tisíciletí začal být čím dál kritičtější vůči Putinovi.

Po anexi Krymu a rozpoutání bojů na východě Ukrajiny v roce 2014 napsal píseň Maja strana sašla s uma (Moje země se zbláznila) a účastnil se protiválečných shromáždění. Prokremelští polici se dožadovali, aby stát "zrádci národa" odebral tituly, řády a vyznamenání, které dostal i od prezidenta Putina. Po rozpoutání ruské války proti Ukrajině předloni v únoru Makarevič opustil Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy