Začíná Berlinale. Proč jste pozvali násilníka Kim Ki-duka? ptají se korejští aktivisté

Kultura Kultura, AFP
15. 2. 2018 10:32
Skupina korejských aktivistů protestovala v Berlíně v době, kdy začíná filmový festival Berlinale, proti účasti korejského režiséra Kim Ki-duka, jehož film Human, Space, Time and Human má na akci premiéru. Kim Ki-duka loni obvinila nejmenovaná herečka, s níž v roce 2013 natáčel oceněný snímek Moebius, z toho, že jí vlepil tři pohlavky a nutil ji točit intimní scény mimo scénář. Režisér přiznal, že herečku uhodil. Prý ale šlo o herecký trénink.
Korejský režisér Kim Ki-duk, který vlepil facku jedné ze svých hereček.
Korejský režisér Kim Ki-duk, který vlepil facku jedné ze svých hereček. | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Režisér Kim Ki-duk nemá podle aktivistů na Berlinale  v době kampaně #MeToo co pohledávat. "Žijeme v nefér realitě, v níž se násilníkovi žije úplně normálně, zatímco oběti se musí držet stranou a nikdo je nebere vážně," napsali aktivisté v prohlášení zaslaném agentuře AFP.

Ředitel Berlinale Dieter Kosslick prohlásil, že letošní festival poslouží jako diskusní fórum o tématu, jak bojovat proti zneužívání žen ve filmovém průmyslu. Zopakoval také, že festival z programu vyškrtl několik snímků režisérů či herců, kteří čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Kim Ki-dukův snímek ovšem zůstává. 

O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se utká 19 snímků včetně filmu Touch Me Not (Nedotýkej se mě), na kterém se podílela i česká produkce. V rámci festivalu, který má také letos navštívit kolem půlmilionu diváků, se představí i dva další filmy s českou účastí: dokument Až přijde válka Jana Geberta a slovenský snímek Tlumočník, v němž hraje Jiří Menzel.

Ocenění ve formě Kamery Berlinale pro speciální osobnosti se letos dostane právě českému režisérovi a herci Jiřímu Menzelovi. Cenu by měl obdržet v den svých osmdesátých narozenin 23. února, při světové premiéře Tlumočníka. Vzhledem k Menzelovu zdravotnímu stavu ale zatím není jasné, jestli si cenu převezme osobně.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy