Začíná Berlinale. Proč jste pozvali násilníka Kim Ki-duka? ptají se korejští aktivisté

Kultura Kultura, AFP
15. 2. 2018 10:32
Skupina korejských aktivistů protestovala v Berlíně v době, kdy začíná filmový festival Berlinale, proti účasti korejského režiséra Kim Ki-duka, jehož film Human, Space, Time and Human má na akci premiéru. Kim Ki-duka loni obvinila nejmenovaná herečka, s níž v roce 2013 natáčel oceněný snímek Moebius, z toho, že jí vlepil tři pohlavky a nutil ji točit intimní scény mimo scénář. Režisér přiznal, že herečku uhodil. Prý ale šlo o herecký trénink.
Korejský režisér Kim Ki-duk, který vlepil facku jedné ze svých hereček.
Korejský režisér Kim Ki-duk, který vlepil facku jedné ze svých hereček. | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Režisér Kim Ki-duk nemá podle aktivistů na Berlinale  v době kampaně #MeToo co pohledávat. "Žijeme v nefér realitě, v níž se násilníkovi žije úplně normálně, zatímco oběti se musí držet stranou a nikdo je nebere vážně," napsali aktivisté v prohlášení zaslaném agentuře AFP.

Ředitel Berlinale Dieter Kosslick prohlásil, že letošní festival poslouží jako diskusní fórum o tématu, jak bojovat proti zneužívání žen ve filmovém průmyslu. Zopakoval také, že festival z programu vyškrtl několik snímků režisérů či herců, kteří čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Kim Ki-dukův snímek ovšem zůstává. 

O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se utká 19 snímků včetně filmu Touch Me Not (Nedotýkej se mě), na kterém se podílela i česká produkce. V rámci festivalu, který má také letos navštívit kolem půlmilionu diváků, se představí i dva další filmy s českou účastí: dokument Až přijde válka Jana Geberta a slovenský snímek Tlumočník, v němž hraje Jiří Menzel.

Ocenění ve formě Kamery Berlinale pro speciální osobnosti se letos dostane právě českému režisérovi a herci Jiřímu Menzelovi. Cenu by měl obdržet v den svých osmdesátých narozenin 23. února, při světové premiéře Tlumočníka. Vzhledem k Menzelovu zdravotnímu stavu ale zatím není jasné, jestli si cenu převezme osobně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy