Vítězství "recy" designu, návrhářka Kladošová je Grand designérkou roku 2018

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2019 23:10
Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2018 je módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová. Pořadatelé ocenění pro nejlepší tuzemské designové tvůrce dnes ve Stavovském divadle udělili ceny v devíti kategoriích, které pokryly produktový a módní design, šperk, fotografii, ilustraci a grafický design. Oceněny byly třeba ilustrace k Ústavě ČR, křeslo připomínající bramborové lupínky nebo grafický manuál, který chce bojovat s přemírou vizuálního smogu ve městě.
Práce Terezy Rosalie Kladošové
Práce Terezy Rosalie Kladošové | Foto: Aktuálně.cz

Kladošová s kolekcí Merino Recycle, v níž z recyklované vlny vytvořila vlastní textilie a z nich pak oděvy, zvítězila také v kategorii Módní designér roku. Organizátorka večera Jana Zielinski uvedla, že v letošních cenách je patrný důraz na ekologii a recyklaci a chápání designu jako způsobu řešení problému. "Třeba v grafickém designu, kdy se jedná o výzkum a sociální design. Ale stále je v designu přítomno hledání krásy a dokonalosti - jasně patrné zejména u kategorie Designér roku," uvedla.

Kladošová, absolventka pražské UMPRUM a UTB ve Zlíně, se v nominacích objevila již třikrát. V roce 2014 v kategorii Objev roku, v letech 2015 a 2016 pak jako Módní designér roku. Letos si odnáší titul poprvé a rovnou absolutní vítězství. "Různobarevné kusy merina skládá do grafických koláží, fixovaných pomocí vpichového stroje v děčínské textilce. Tyto autorské textilie jsou základním inspiračním motivem a materiálem celé kolekce. Definují tvary kabátů, bund a sukní," uvedla členka poroty Veronika Ruppert. Na grafické motivy z recyklovaného merina navazují v kolekci i potisky na topech, šatech a sukních.

V kategorii Designér roku zvítězila Lucie Koldová, která před šesti lety společně s Danem Yeffetem dostala hlavní cenu. Loni představila novinku Chips Chair pro značku Ton, křeslo, které vypadá jako složené z několika bramborových lupínků a které už sklidilo velký úspěch. Nominována byla v letošních cenách také za svítidla Jack O ́Lantern pro sklárnu Brokis, kde působí jako kreativní ředitelka, a objekt Blossom.

Křeslo bodovalo i v kategorii Výrobce roku, kterým se stala firma Ton. Cenu dostala za Chips Chair a za kolekci Santiago 02 Reného Šulce. Tradiční dřevěný nábytek je rozšířením původní kolekce Santiago určené pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí.

V kategorii Designér šperku připadlo první místo Janje Prokićové, která představila kolekci Homa a fantaskní koruny pro královny. Původem srbská šperkařka si odnesla už druhou cenu v kategorii šperk.

Mezi grafickými designéry zvolila Akademie projekt Veroniky Rút Novákové, která se zaměřila na vizuální smog a přemíru nevzhledných reklam v Brně a vytvořila Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven. Cenu za nejlepší ilustrace si odnesl výtvarník Jindřich Janíček, který zaujal mimo jiné Ilustrovanou Ústavou České republiky.

Do Síně slávy českého designu vstoupil ilustrátor Jiří Šalamoun. Všichni laureáti si odnesli jako fyzickou podobu ceny brýle proti oslnění slávou. Cenu vždy navrhuje loňský vítěz, tím je šperkařka Nastassia Aleinikava.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy