Top móda vyrobená z českého kanafasu. Návrhářka zaujala Nizozemce a okouzlila Japonce

Záběr z přehlídky Michaely Čapkové v Tokiu. Stejné modely z kanafasu představila i v Maastrichtu.
Oslavy stého výročí Československa lze pojmout různě. Česká návrhářka Michaela Čapková, studentka UMPRUM u Liběny Rochové, se rozhodla vytvořit sérii osmi modelů sestávající z patnácti oděvů z kanafasu.
Od 15. století se z této látky (původním vláknem bylo konopí - odtud název) šily peřiny, závěsy, utěrky, tradiční sukně „kanafasky“ a jiné součásti prostého lidového oděvu.
Použitý kanafas se odvolává na tvorbu Evy Jandíkové. Textilní výtvarnice vychází
z původních vzorů tkaniny. V oděvech Čapkové jsou nově aplikovány krystaly „chatony“ společnosti Preciosa, poukazující na dlouhou tradici českého sklářského a bižuterního průmyslu.
Čapková není na akci Fashionclash nováčkem. Díky Českému centru v Rotterdamu se přehlídky účastnila již loni.
Foto: Archiv Michaely Čapkové, zdroj Bunka Academy, Tokio
Magazín Magazín
17. 6. 2018 7:34
V nizozemském Maastrichtu probíhá od pátku až do neděle mezinárodní přehlídka módy, designu a umění s názvem Fashionclash. Českou republiku zde zastupuje designérka Michaela Čapková, studentka Ateliéru designu oděvu a obuvi na UMPRUM pod vedením Liběny Rochové, se svou kolekcí inspirovanou stým výročím vzniku Československa. Pro sérii osmi modelů zvolila tradiční český materiál kanafas. Z něj se od 15. století šily peřiny, závěsy, utěrky či tradiční sukně „kanafasky“. V oděvech jsou nově aplikovány také krystaly společnosti Preciosa, poukazující na dlouhou tradici českého sklářství. Čapková se na maastrichtském festivalu objevuje již podruhé. Loni zaujala plastovými pláštěnkami.
 

Právě se děje

Další zprávy