Video: Světový choreograf Sidi Larbi Cherkaoui zkouší v Praze představení, které inspirovala poušť

Kultura Kultura
Aktualizováno 3. 6. 2017 18:24
"Přemýšlím, že ho pojmenuju Nomád. Lidé, s nimiž pracuji, totiž hodně cestují," říká jeden z nejlepších světových choreografů Sidi Larbi Cherkaoui o svém představení, které zkouší s pražským pohybovým souborem 420People. Choreografa tentokrát inspirovalo slunce a poušť - svobodné, ale také velmi nebezpečné místo. Diváci se na výsledek podívají v rámci Tance Praha 4. a 5. června v prostoru Jatka 78. Během necelé hodiny zazní také Cherkaouiovy nahrávky klavírních skladeb, jež zvukový designér namixoval k muslimským modlitbám či dešti. "Dohromady to dává mně velmi povědomou kombinaci," dodává. Na představení je ještě pár vstupenek volných.
Belgičan s marockými kořeny Sidi Larbi Cherkaoui představí choreografii, pro kterou je jednou z inspirací poušť. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy