Velký audioknižní čtvrtek přináší namluvené knihy od Coelha, Čapka, Fukse, Vondrušky či Pekárkové

ČTK ČTK
2. 11. 2017 6:55
Na pultech knihkupectví se dnes, 2. listopadu, v rámci Velkého audioknižního čtvrtku objeví jedenáct knih, které se nečtou, ale poslouchají. Třetí pokračování akce sloužící k propagaci audioknih se koná po vzoru podobné události propagující knihy v klasické podobě.
Audiokniha od Ivy Pekárková a povídky od Karla Čapka či Eduarda Basse.
Audiokniha od Ivy Pekárková a povídky od Karla Čapka či Eduarda Basse. | Foto: Velký audioknižní čtvrtek

Během letošního Velkého audioknižního čtvrtku vychází celkem jedenáct žánrově pestrých audioknih. 

Zájemci si mohou pořídit tituly Jedenáct minut od brazilského spisovatele Paula Coelha, povídky z pera velikána americké literatury Francise Scotta Fitzgeralda, Dobu z druhé ruky nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové nebo kultovní román Den trifidů od Johna Wyndhama.

Velký audioknižní čtvrtek

Iva Pekárková: Dej mi ty prachy
John Wyndham: Den trifidů
Světlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky
Vlastimi Vondruška: Husitská epopej
Paolo Coelho: Jedenáct minut
Ladislav Fuchs: Myši Natálie Mooshabrové
F. S. Fitzgerald: Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky
Bass, Čapek, Hašek, Poláček: Povídky z kavárny
Vlastimil Vondruška: Nepohřbený rytíř
Mark Haddon: Podivný případ se psem
J. P. Donleavy: Dáma, která měla ráda čisté záchodky

Z české literatury se objeví Iva Pekárková s nahrávkou Dej mi ty prachy, horor Ladislava Fukse Myši Natálie Mooshabrové, Vlastimil Vondruška s Nepohřbeným rytířem nebo sbírka povídek a fejetonů slavných spisovatelů z meziválečného období. Knihy načetli Norbert Lichý, Vanda Hybnerová, Hana Maciuchová, Josef Somr či letos zesnulý Jiří Ornest.

Součástí Velkého audioknižního čtvrtku je doprovodná akce Jak se dělá audiokniha, která se dnes uskuteční v Městské knihovně v Praze.

Pozvání na besedu a autogramiádu přijali herečka Daniela Kolářová, šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák, držitelka letošní Audioknihy roku za ženský hlas Dana Černá nebo Matouš Ruml, interpret titulu Podivný případ se psem.

Pro příznivce klasické podoby knih se až do 26. listopadu koná 7. ročník Knihománie, pro kterou 17 vydavatelů ve více než 250 knihkupectvích po celé zemi připravilo 25 bestselerů všech žánrů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy