Novou knihu Krtek a zahrádka inspirovala letní sucha. Nakreslila ji dcera Zdeňka Milera

Hana Slívová Hana Slívová
31. 10. 2017 7:00
Kreslený hrdina knížek a filmů pro děti Krteček se vrací v nové knize Krtek a zahrádka. Autorkou příběhu je Kateřina Milerová, malířka, ilustrátorka a starší dcera výtvarníka Zdeňka Milera. Ta se svým otcem spolupracovala na Krtkových dobrodružstvích už od 80. let minulého století. Kromě obrázků je i autorkou textu.
Nové zahradní příběhy Krtečka a jeho kamarádů.
Nové zahradní příběhy Krtečka a jeho kamarádů. | Foto: Kateřina Milerová

Kateřina Milerová je dcera Zdeňka Milera (1921-2011), autora postavičky slavného Krtečka a také ilustrátorka. Nyní přichází s novou knížkou příběhů Krtek a zahrádka. 

Všechno dobře dopadne

"Kniha je příběhem o přátelství, o životodárné vodě, o radosti ze společného díla. Ale hlavně o tom, že to, co se zdálo být ze začátku beznadějné, může nakonec pro všechny dobře dopadnout," říká Kateřina Milerová.

K příběhu ji inspirovala letní sucha a nedostatek vody. "Nás i některé naše sousedy na chalupě dovedla až k vykopání studny," říká.

Krtka a jeho kamarády nechala autorka ožít už ve své předchozí autorské knížce Krtek na návštěvě z roku 2015. 

"Chtěla jsem Krtka přivést znovu do života, protože by byla škoda, kdyby s ním už žádné další knížky nemohly vycházet a on tak žil jen v knižních reedicích a ve starých filmech, případně se objevoval jako hračka či obrázek na předmětech pro děti," dodává Milerová.

Krtek se v nové knize opět představuje jako roztomilý a vynalézavý společník, který si vždycky ví rady.

Foto: Kateřina Milerová

Když paní Krtečkové dojde na zahrádce voda a její záhonky začnou uvadat, rozhodne se Krtek vykopat studnu. A spolu s ostatními zvířátky, hlavně s modrým medvídkem Baribalem, zažene mlsné kozy, které mají na krásnou zeleninu paní Krtečkové zálusk.

Úroda je bohatá a výtečného jídla je nakonec dost pro všechny, takže si na své přijdou i věčně hladové kozy.

První krtkovské obrázky kreslila Milerová už v 80. letech, kdy začala spolupracovat se svým otcem. I proto jí v roce 2011 poskytl licenci a tím i svolení, že může v kreslení Krtka pokračovat.

V roce 2015 se v médiích objevil spor mezi Milerovou dcerou a vnučkou, která si krtečkovská práva nárokovala. Přečtěte si tematickou glosu. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy