Zemřel zpěvák Karel Štědrý, jehož proslavily hity Mám malý stan či Magdaléna. Bylo mu 80 let

ČTK ČTK
7. 11. 2017 9:17
Karel Štědrý patřil k hlavním představitelům slavné éry české populární hudby 60. let. Působil v Redutě, Semaforu či Rokoku. Objevil se také ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Ta naše písnička česká či v televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III. Poslední měsíce bojoval s Alzheimerovou chorobou.
Karel Štědrý. | Video: YouTube / Pepan

Ve věku 80 let zemřel v úterý zpěvák, herec, konferenciér a scenárista Karel Štědrý.

Jménem rodiny o tom informoval Jan Hájek, zpěvákova neteř Ivana Štědrá řekla, že zpěvák zemřel po dlouhé nemoci v jedné pražské nemocnici, kde s ním byla do posledních chvil jeho rodina. Informace o posledním rozloučení se zesnulým sdělí pozůstalí později.

Štědrý patřil k hlavním představitelům slavné éry české populární hudby 60. let. Působil v Redutě, Semaforu či Rokoku a jeho kariéru lemovalo množství úspěšných písní a hereckých rolí.

Známé jsou jeho písně Písmena, Magdaléna nebo duet s Waldemarem Matuškou Mám malý stan. Zahrál si ve snímcích Kdyby tisíc klarinetů (1964), Ta naše písnička česká (1967) či v televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III.

Muž se semaforskými geny

"Byl to charismatický zpěvák, člověk, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Byl to i sportovec, dlouho se aktivně věnoval tenisu. Vystudoval na železničního inženýra, ale jeho kariéra byla od počátku křtěná divadlem Semafor. Dostal semaforské geny, měl štěstí na písničky a byl i zapáleným sběratelem starých filmů," vzpomíná na Štědrého hudební publicista Miloš Skalka. 

Železničnímu stavitelství se Štědrý nikdy nevěnoval. I díky vlivu staršího bratra, hudebníka a hudebního dramaturga Ivana Štědrého, začal již v roce 1953 amatérsky zpívat. Díky tomu se seznámil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, se kterými vystupoval v Redutě.

Spoluzakladatel divadla Semafor

Divadlo Semafor, kde byl ve stálém angažmá do roku 1962, spoluzakládal v roce 1959. Vystupoval zde například v představeních Člověk z půdy, Zuzana je zase sama doma nebo Taková ztráta krve.

"Měl ježka na hlavě, by to hubený vytáhlý kluk," vzpomíná na Štědrého kapelník Václav Hybš.

"Jednou, a to mnohem později, jsme spolu byli v lázních v Třeboni, chodili s hůlkami a kecali spolu o životě. Byli jsme kamarádi, věděl jsem, že byl hodně vázaný na svou rodinu. Když jsem se dozvěděl, že odešel za svým bratrem Ivanem, byla to pro mě velice smutná zpráva," dodal Hybš. 

Začátkem 60. let se Štědrého domovskou scénou stalo divadlo Rokoko. Zde byl zpívajícím hercem například v představeních Čekání na slávu nebo Filosofská historie.

Na počátku 70. let byl zpěvák ale z Rokoka "odejit" a následně vystřídal několik tanečních orchestrů, v roce 1974 pak zakotvil jako zpěvák a konferenciér Orchestru Karla Vlacha.

Štědrý měl i scenáristický talent a uplatnil se také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl pořad Vysílá Studio A a účinkoval například v Kabaretu u dobré pohody.

V 90. letech začal podnikat s nápojovými automaty a delikatesami. I poté se však často objevoval na jevištích či v televizi, mimo jiné jezdil i jako bavič na turistické zájezdy.

Štědrý byl třikrát ženatý a otcem dvou dcer a syna. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 56 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy