Jonáš už je tu! Divadlo Semafor slaví 55 let pódiové spolupráce Suchého a Šlitra

Kultura Kultura
10. 5. 2017 0:27
Divadlo Semafor slaví 55 let ode dne, kdy se k Jiřímu Suchému přidal na pódiu dosavadní skladatel Jiří Šlitr. Společně dali dohromady pravděpodobně nejslavnější představení divadla, kabaret Jonáš a tingl tangl. Při této příležitosti znovu vycházejí písničky, které v kabaretu zazněly.
Video:

Představení Jonáš a ting tangl vzniklo v roce 1962 v době krize, kdy z Divadla Semafor odešli Miroslav Horníček, Eva Pilarová či Waldemar Matuška. V Jonášovi, kterým se Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi podařilo navázat na komorní představení Voskovce a Wericha, zazněly písně jako Honky tonky blues, Vyvěste fangle, Chybí mi ta jistota nebo Klementajn. A v Jonášovi se zrodila postava, jejímž prostřednictvím složil Suchý poctu všem zapomenutým zpěváčkům malých divadel a kabaretů.

"Nikdy jsme nevyhlašovali žádné programy. Chtěli jsme jen být přirození a vyslovovat, co jsme cítili," vysvětloval Jiří Suchý, zatímco na pultech knihkupectví se prodávalo libreto Jonáše spolu s dalšími semaforskými hrami v nákladu téměř třiceti tisíc výtisků.

Singly s písničkami mizely z obchodů rovněž po tisících, leitmotiv hry, píseň Vyvěste fangle, zněla denně z rozhlasu jako znělka pořadu Gramotingltangl. Citace z Jonáše zlidověla a melodie žila natolik svým životem, že veřejnost diskutovala o tom, zda Klementajn vyzní lépe v doprovodu orchestru Ferdinanda Havlíka, nebo Karla Vlacha.

Televize sice představení nikdy nezaznamenala, nicméně Miloš Forman, který zkoušku Jonáše zachytil už ve filmu Konkurs, připravoval film. Šlitr v roce 1965 spokojeně vyprávěl hudebnímu publicistovi Lubomíru Dorůžkovi: "Jedna sekvence, kterou jsme skoro na černo točili na ulicích západního Berlína ještě s Milošem Berglem, je už hotova. Další sekvence máme točit v Moskvě, v Paříži, v Londýně a v New Yoru." Z filmu ale nakonec kvůli penězům sešlo.

V té době už byli Suchý a Šlitr po 250 reprízách hrou natolik unaveni, že ji stáhli z repertoáru. Lidé proti tomu podepisovali petici, jíž herci podlehli a v květnu roku 1969 uvedli volné pokračování Jonáš a dr. Matrace. Kritikové novinku chválili jen opatrně, ovšem v Semaforu bylo stále vyprodáno: chodilo se za  herci, kteří do svých pásem nezapomněli zahrnout nesouhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy.

Šťastné období Semaforu přerušila až tragická smrt Jiřího Šlitra na konci roku 1969. Jiří Suchý přemýšlel, zda se Semaforem stále pokračovat, a nakonec se rozhodl ve prospěch divadla. "Nedovedu si představit, že bych mohl žít bez umění," řekl už o pár let dřív.

Divadlo Semafor ve své dejvické scéně stále funguje, uvádí několik premiér ročně. A k 55. výročí premiéry představení Jonáš a tingl tangl vychází zremasterované písničky Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z "Jonáše" i z "dr. Matrace" na vinylu, CD i digitálně.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy